Olomoucký kraj: Mírně vede ODS

Volby v Olomouckém kraji zatím nemají jasného vítěze. Jen s malým odstupem teď vede ODS před druhou sociální demokracií. Také pozice na třetím a čtvrtém místě jsou poměrně vyrovnané - Koalice těsně předstihuje KSČM. Vyplývá to z nejnovějšího exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

Jedno je ale podle tohoto průzkumu prý už téměř jisté: Jasné volební vítězství ČSSD před ODS na Olomoucku před čtyřmi lety se asi už nezopakuje. "Došlo k podstatné výměně pozic mezi sociální demokracií a ODS. ODS má v tomto kraji v současné době náskok. Je to způsobeno tím, že přeci jenom sociální demokracie ztrácí a ztrácí poměrně hodně."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová o pozici ODS a ČSSD

Podle agentury STEM a Věry Haberlové by první ODS teď dostala 21,5 a druhá ČSSD 20,3 procenta hlasů. Pozice ODS na Olomoucku je při srovnání s volbami před 4 lety zatím stabilní. "Ve stranických preferencích je na tom zhruba stejně. To znamená, že ten nástup ODS před ČSSD je způsoben skutečně ztrátou u sociálních demokratů a ne nějakým výraznějším posílením ODS."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: ODS je stabilní

Třetí Koalice - 17,4 a čtvrtá KSČM necelých 17 procent. Tedy vyrovnané pozice. "Postavení Koalice ve srovnání s KSČM v zásadě tu odpovídá celostátnímu průměru zase. To znamená, že ty dvě strany jsou si velmi podobné zatím svými preferenčními hlasy."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová o dalších parlamentních stranách

Čtvrtá KSČM si ovšem od posledních voleb podle dosavadních čísel polepšila. "Svoji pozici také ve srovnání s rokem 1998 upevňuje. Získává v preferencích 5 procent a u lidí, kteří jsou pevně rozhodnuti, dokonce 6 procent navíc než měla."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová o stabilní pozici KSČM

Žádná z dalších stran zatím nemá šanci uspět. Okolo pouhých 2 procent se teď pohybují Strana zelených, Sdružení nezávislých kandidátů, Republikáni Miroslava Sládka a Strana za životní jistoty. "Cesta změny už je na tom ponkud hůře, 0,8 %."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová o malých stranách

Co se těchto voleb týče, má Olomoucký kraj zatím jedno prvenství: "Půjdu volit," tam od lidí zaznívá nejčastěji. V průměru se pohybuje ta deklarovaná volební účast kolem 78-79 procent a v Olomouckém kraji to je 85 procent a tahle míra je dokonce vyšší než byla reálná volební účast v roce 1998 - o deset procent je vyšší."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová o vysoké volební účasti

A pravděpodobné důvody? "Já se domnívám, že jedním z těch důvodů je poměrně výrazná orientace na sociální demokracii, která v tom kraji sice ztrácí oproti výsledkům posledních voleb. Nicméně, když se podíváme na současnou skladbu voličů ČSSD, tak je vidět, že ta má největší pevně rozhodnutých voličů."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Důvodem je orientace na sociální demokracii

Právě to by podle sociologů mohl být jeden z dalších důvodů velkého počtu lidí u voleb na Olomoucku. Totiž poměrně velká spokojenost příznivců ČSSD s nynější vládou. A co lidé z tohoto kraje očekávají po volbách? "Ta očekávání jsou mírně nadprůměrně optističtější než v jiných krajích. Není to tak výrazné jako u té připravenosti jít volit, ale i tady se nechá říct, že jsou trochu optimističtější obyvatelé."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová o optimismu

Přes 600 lidí z Olomouckého kraje odpovídalo agentuře STEM minulý týden.

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolevním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Olomoucký kraj | Foto: Martin Hromádka

Související příspěvky:
Olomoucký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Moravskoslezský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Liberecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Královéhradecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Karlovarský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jimoravský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jihočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme