Olomoučtí letečtí záchranáři se připravují na provoz s novým 25 let starým vrtulníkem

Pouhé dva týdny zbývají leteckým záchranářům v Olomouci, aby se seznámili s novým vrtulníkem. Od 1. ledna budou létat se slovenskou firmou Air Transport Europe. Její stroje jsou ale úplně jiné, než na co byli záchranáři v Olomouci zvyklí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový vrtulník olomouckých leteckých záchranářů

Nový vrtulník olomouckých leteckých záchranářů | Foto: Monika Pustovková

Olomoučtí záchranáři poprvé dostali k dispozici novou, respektive staronovou techniku. „Má 25 let a to je asi hlavní rozdíl,“ popisuje záchranář Aleš Koranda.

Záchranáři si pochvalují, že nový vrtulník je nižší. „Nakládání bude pro nás pohodlnější. V přechozím typu jsme museli pacienta silou zvednout,“ pochvaluje si Koranda. Má to ale i svou stinnou stránku. „Tím, že je nižší, tak je níž i rotor. Tím pádem to pro nás, pro personál, který se bude pohybovat kolem vrtulníku za točících se rotorů, představuje bezpečnostní riziko. Budeme se muset opravdu hodně přikrčovat,“ dodává záchranář.

Složitější bude také příprava stroje. „Dřív si ho na plošině mohl vytáhnout v podstatě pilot sám. Dnes ho budeme vytahovat s velkou pravděpodobností za pomoci traktoru. Komunikace přes bluetooth jednotky byla pro nás běžná. Dneska budeme zase komunikovat přes drát.“

Nový vrtulník olomouckých leteckých záchranářů | Foto: Monika Tomášková

Záchranář, který slouží za letu jako navigátor, se musí také naučit, kde jsou v kokpitu které ukazatele. Zdravotnické vybavení si personál ve vrtulníku rozmisťuje podle svého tak, aby měl vše potřebné po ruce. Celkem se do konce roku školí osm záchranářů a sedm lékařů.

„Výcviky probíhají od rána do večera. Máme necelé dva týdny. A to je velmi stresující. Nicméně jsem přesvědčen, že k 1. lednu k půlnoci budeme připraveni létat na nových vrtulnících,“ říká ředitel olomouckých záchranářů Petr Hubáček. Vrtulník už na heliportu zůstane, aby byl od nového roku připraven vyrazit do akce.

Nový vrtulník olomouckých leteckých záchranářů | Foto: Monika Tomášková

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme