Zákaz olova v munici by ohrozil obranyschopnost Česka, shodli se ministři. Sněmovna ho odmítla

Sněmovna odmítla snahu plošně zakázat v Evropské unii olověnou munici. Zákaz by se měl týkat i rybářských olůvek kvůli údajné škodlivosti pro životní prostředí. Podle ministrů by plošný zákaz ohrozil obranyschopnost země. Dolní komora se tak v úterý postavila proti tomu, aby orgány unie zasahovaly do funkčního systému kontroly, evidence, nabývání a držení zbraní a střeliva podle českého práva.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole, munice, náboje, nábojnice, zbraně, násilí, kriminalita

Ilustrační foto | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

„Zákaz olova v munici užívané obrannými a bezpečnostními složkami není možný,“ tlumočil postoj ministerstev obrany a životního prostředí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO, podle něhož by se Evropská komise měla návrhem zabývat v nejbližší době.

Zákaz by podle ministra vnitra Jana Hamáčka z ČSSD znamenal „zásadní omezení akceschopnosti policie“, která ročně spotřebuje 13 milionů kusů střeliva.

Brusel neplánuje plošný zákaz olověných broků. V českých mokřadech se nesmí používat už několik let

Číst článek

Záležitost chce Hamáček otevřít na říjnovém zasedání ministrů vnitra EU. „Řada iniciativ jde správným směrem, ale tohle je šlápnutí vedle,“ dodal.

„Měli bychom vyslat jasný a srozumitelný signál, abychom nedopadli jako v případně obdobných nesmyslných zákazů ze strany Evropské komise,“ řekla šéfka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová z ODS.

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová doporučovala vyčkat na finální oficiální návrh. „Chovejme se přiměřeně,“ uvedla s návrhem na odklad celé záležitosti.

„Rakety nalevo, rakety napravo, migranti všude a my řešíme olůvka,“ přidal se k odložení komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Šéf SPD Tomio Okamura označil zákaz za nepřijatelné omezování střelců a myslivců a doporučil vystoupení z EU.

Alternativa olověného střeliva?

Sněmovna vyzvala Evropskou komisi a další orgány EU, aby při přípravě unijních předpisů dbaly na zásadu proporcionality a zákazu diskriminace členských zemí EU. Vládu poslanci vybídli k tomu, aby zajistila alespoň potřebnou menšinu v rámci EU proti přijetí zákazu, který by nevhodně zasahoval do práv občanů Česka. Pouze výzvy výboru vůči premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi sněmovna nepřijala.

Evropská komise původně zvažovala pouze zákaz používání olova v mokřadech, což je již v Česku uzákoněno. Evropská agentura pro chemické látky ale doporučila olovo zcela zakázat, což ještě počátkem roku bylo označováno za nepravděpodobné. Socioekonomické dopady označila agentura za přijatelné.

Vhodná alternativa olověného střeliva podle Hamáčka neexistuje. Užívání střel z oceli, mosazi, bismutu nebo wolframu by zhoršilo bezpečnost střelby a až několikanásobně ji prodražilo. Přijetí zákazu odmítá i petice držitelů zbraní a myslivců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme