Olympijští medailisté se možná dočkají renty k penzi

Zhruba stovka úspěšných bývalých českých sportovců je po dnešku blíž rentě k penzím. Sněmovna poslala do druhého čtení návrh zákona, který počítá s měsíčním příspěvkem pro olympijské medailisty ve výši 20.000 korun. Státní rozpočet by to ročně přišlo na zhruba dvacet sedm milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské medaile | Foto: International Olympic Commitee

Jeden z předkladatelů návrhu, sociální demokrat Karel Šplíchal říká, že renta bývalým reprezentantům jen zajistí důstojný život. Aktivní život sportovců je totiž daleko kratší než u jiných profesí. Někteří z těch, kteří naše zemi proslavili svými výkony po celém světě, dnes žijí v nedůstojných podmínkách, vrcholový sport jim navíc podlomil zdraví, říká poslanec.

Oponenti zákona - většinou členové pravice - tvrdí, že nastaví nerovné podmínky. Pokud nyní dostanou rentu olympijští medailisté, mohou se příště o podobný příspěvek ucházet zasloužilí vědci, umělci, učitelé nebo hasiči. Proti návrhu byla například poslankyně za ODS Alena Páralová. "Protože by se ozvaly ještě další skupiny lidí, kteří by požadovali rentu, a mohlo by se to rozrůst do ohromných rozměrů."

Předlohu ale do druhého čtení poslali i někteří poslanci vládních stran, když nehlasovali pro její zamítnutí. V příštích týdnech se tak návrhem budou zabývat parlamentní výbory. Dolní komora o něm definitivně rozhodne na některé z příštích schůzí.

Sami předkladatelé zákona už teď uvažují o změnách. Mezi olympioniky, kteří by měli nárok na rentu, by chtěli zahrnout jen ty, kteří reprezentovali před rokem 1993. Místo jednotného příspěvku ve výši 20.000 by pak chtěli medailistům dorovnávat důchod na úroveň průměrné mzdy.

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme