Pražská hygiena: Prvního nakaženého z české výpravy do Tokia půjde najít jen při kompletní genotypizaci

Prvního nakaženého mezi členy české olympijské výpravy v Tokiu bude možné určit pouze v případě kompletní genotypizace jednotlivých pozitivních záchytů covidu-19. V tiskové zprávě to v pátek uvedla Hygienická stanice hlavního města Prahy, která se šetřením zabývá z pověření ministerstva zdravotnictví. Hygienická stanice nyní monitoruje a sbírá důležité informace, které bude ke své analýze potřebovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šetřením nákazy v české olympijské výpravě se zabývá pražská hygienická stanice. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Před pátečním slavnostním zahájením her se v české výpravě objevilo šest případů pozitivních testů na covid-19. O start na Hrách přišli plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková, silniční cyklista Michal Schlegel a stolní tenista Pavel Širuček. Šanci nastoupit ještě má beachvolejbalista Ondřej Perušič.

Pravděpodobnost, že doktor byl prvním nakaženým, je vyšší než u ostatních, říká virolog Černý

Číst článek

Všechny přepravil do Japonska letecký speciál a pozitivní test měli i trenér plážových volejbalistek Simon Nausch a jako první hned po příletu lékař tenistek Vlastimil Voráček.

Důkladná analýza

„Souhrnně lze konstatovat, že nyní probíhá monitoring a sběr důležitých informací, které následně bude nutné detailně analyzovat,“ uvedla hygienická stanice v tiskové zprávě.

Zjišťuje informace o testech provedených před cestou, ale i možný kontakt posádky letadla s cestujícími. Sbírá data o sportovcích i jejich týmech, provedená vyšetření, informace o typu testů, zasedacím pořádku v letadle či zdravotním stavu cestujících a jejich očkování.

Na základě těchto informací chtějí hygienici ověřit, zda před odletem byly naplněny všechny požadavky, ale i odhadnout míru dalšího rizika rozšíření nákazy mezi sportovce.

Zjistit, zda je některý z pozitivně testovaných původním zdrojem nákazy, bude podle hygienické stanice možné pouze v případě, kdy budou dostupná potřebná data.

„Pakliže bude k dispozici kompletní vyhodnocení výsledků vyšetření, lze se případně pokusit odhalit eventuální zdroj nákazy. Bez kompletní genotypizace jednotlivých pozitivních záchytů viru v Japonsku však takzvaného pacienta nula nepůjde určit. Tato informace bude ovlivněna vzdáleností,“ uvedla stanice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme