Ombudsman: České věznice jsou přeplněné a mají nedostatek zaměstnanců

Přeplněné věznice a nedostatek jejich zaměstnanců, to jsou hlavní problémy, které ztěžují práci s odsouzenými. Zjistili to právníci Kanceláře veřejného ochránce práv při kontrolách sedmi z celkem 35 nápravných zařízení v Česku. Všechny připomínky k činnosti věznic shrnul ombudsman Otakar Motejl do zprávy, kterou dnes poslal vedení ministerstva spravedlnosti a představitelům Vězeňské služby. Kontrola věznic a zařízení, v nichž jsou lidé omezováni na svobodě, je jednou z nových pravomocí ombudsmana od ledna letošního roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mříže

mříže | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Výsledky průzkumů doplnili pracovníci Kanceláře veřejného ochránce práv i některými doporučeními, jak situaci řešit. Jak to ve věznicích často vypadá, popisuje vedoucí inspekčního týmu ombudsmana Petra Matyášová: "Pokud máte ložnici, která je určena pro 8 lidí a bydlí tam 16 lidí, tak jsou to samozřejmě pro ně všechny horší podmínky. S tím souvisí i počet sociálních zařízení. Pokud máte všichni budíček v šest ráno, je vás tam 70 a máte tam tři pisoáry a čtyři toaletní mísy, tak to asi není nic dostačujícího. Samozřejmě, že mezi odsouzenými se tím pádem zhoršuje i napětí, což se logicky přenáší i na vězeňskou službu. Vše je provázáno se vším."

Motejl upozornil také na to, že od roku 2003 se počet pracovníků vězeňské služby snížil o 3,4 procenta, přičemž počty vězňů se zvýšily o 17 procent a do budoucna budou patrně narůstat. České věznice jsou v současnosti naplněny zhruba na 101 procent. Vazební věznice jsou obsazeny zhruba ze 70 procent, ve věznicích pro výkon trestu je kapacita překročena.

Z věznic, které pracovníci kanceláře ombudsmana navštívili, je nejvíce přeplněno zařízení v Rýnovicích na Jablonecku, kde je o 20 procent vězňů více, než stanoví kapacita zařízení.

Ombudsman doporučil i několik dalších nápravných opatření. Podle něj by cely neměly vznikat rušením kulturních a společenských místností. Vězeň by měl mít možnost nahlédnout do své zdravotnické dokumentace, mít přístup k teplé vodě každý den a ne jen několikrát do týdne, měl by mu být umožněn širší telefonický kontakt s rodinnými příslušníky, ale i s dalšími blízkými osobami.

Zuzana Kopuletá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme