Ombudsman chce letos po poslancích jen osm změn zákonů

Ombudsman Pavel Varvařovský letos podá osm doporučení poslancům k projednání. Je jich výrazně míň než v minulých letech, protože veřejný ochránce práv nebývá příliš úspěšný v jejich prosazování. Většinu ombudsmanových doporučení neberou poslanci na vědomí. Na druhou stranu s nimi v některých případech kalkulují až s časovým odstupem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský | Foto: Tomáš Adamec

Ombudsman Pavel Varvařovský tentokrát například doporučuje právní úpravu sirotčích důchodů ve prospěch osiřelých dětí či změny v zákoně o zaměstnanosti.

Podle ombudsmana popírá přijatá novela zákona o zaměstnanosti smysl a účel odstupného.

„U zákona o zaměstnanosti je největší problém v tom, že nově se tam dalo ustanovení, že nárok na podporu v nezaměstnanosti se odsouvá u lidí, kterým přísluší odstupné, což znamená, že úřady práce odmítnou vyplatit podporu první tři měsíce i lidem, kterým sice odstupné přísluší, ale je iluzorní se domnívat, že ho někdy v dohledné době dostanou,“ řekl Pavel Varvařovský.

Pokud jde o letošní doporučení, doufá, že i díky nízkému počtu podnětů dojde ve větší míře k jejich naplnění, než tomu bylo v minulosti.

„zatím se zdá, že zejména pokud jde o problematiku sirotčích důchodů a možná i problematiku, která se dotýká zákona o zaměstnanosti, že se ledy hnuly. Takže doufá, že až za rok budeme hodnotit rok 2011, tak ž e z těch našich osmi upřednostněných doporučení bylo třeba polovině vyhověno,“ uvedl ombudsman.

Gabriela Grmolcová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme