Ombudsman: Je třeba zlepšit podmínky v policejních celách

Policisté stále chybují při umísťování zadržených lidí do cel. Vyplynulo to z kontroly, kterou v policejních celách provedla kancelář ombudsmana. Od poslední podobné kontroly před čtyřmi lety se ale situace zlepšila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

auto Policie ČR | Foto: Petra Škarková

Člověk zadržený v policejní cele často zbytečně přijde o všechny osobní věci včetně brýlí nebo hodinek a je nedostatečně poučen o svých právech. Další zjištěné nedostatky zmiňuje ombudsman Pavel Varvařovský:

„Jsou tam nedostatky technického rázu, nedostatek hygienických podmínek, neztlumení světla přes noc, aby se vyspal. Chybí také soukromí při styku s právním zástupcem, někdy jsou ty místnosti odposlouchávány, čili právní pomoc není vždy taková, jaká by měla u člověka, pro kterého platí presumpce neviny, být,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávu ombudsmana o podmínkách v policejních celách jsme v Ozvěnách dne rozebrali s Petrou Zdražilovou z kanceláře ombudsmana a ředitelem úřadu vnitřní kontroly Policejního prezídia Jaroslavem Hlaváčkem.

„Zadržení často nedostanou ani látkové prostěradlo a k dispozici mají v podstatě jen to, o co sami zažádají. V několika celách jsme se setkali s tím, že lůžka nebyla opatřena matracemi, takže ten člověk spal pouze a dřevěné pryčně,“ doplnila některé další zjištěné problémy v Ozvěnách dne vedoucí oddělení dohledu nad omezováním osobní svobody v úřadu ombudsmana Petra Zdražilová.

Ředitel úřadu vnitřní kontroly Policejního prezídia Jaroslav Hlaváček některé nedostatky přiznal, zároveň ale upozornil, že se nejedná o nedostatky plošné. „My se při kontrolách s takovými nedostatky také setkáváme, poukazujeme na ně a ty nedostatky se odstraňují,“ dodal.

Že se nejedná o plošné nedostatky, potvrdila i Zdražilová. „Například chybějící matrace se vyskytovaly 10 procent kontrolovaných cel,“ upřesnila.

Policie odebírá i papír s poučením o právech

Za plošný nedostatek, který kontrola zjistila, však označila to, že lidé často netuší, na co mají při zadržení právo. Policie pode ní lidem z bezpečnostních důvodů totiž odebírají i papír s poučením o právech.

Určitě tato doporučení vnímáme jako velmi pozitivní. „Samozřejmě se setkáváme s tím, že osoba zadržovaná v policejní cele se opakovně ptá na svá práva. Snažíme se najít nějaké vhodné systémové opatření tak, aby bylo možno osobě ponechat toto poučení, eventuelně, aby bylo nějak napevno připevněno v policejní cele,“ řekl k tomu Hlaváček.

Vlasta Gajdošíková, Katarína Brezovská, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme