O kandidatuře na ombudsmana nyní nemohu uvažovat, uvedla Valachová. Zmínila tři důvody

Sociálnědemokratická poslankyně Kateřina Valachová v úterý po několika dnech podrobněji komentovala svou případnou kandidaturu na ombudsmana. V tuto chvíli o ní nemůže uvažovat, jak napsala na sociální síti Facebook. A uvedla tři konkrétní důvody. Jméno Valachové zmínili v neděli prezident Miloš Zeman i předseda ČSSD Jan Hamáček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová z ČSSD | Foto: Petr Hloušek/Právo | Zdroj: Profimedia

„Pokračovat v roli ombudsmana by byla pro mě čest. Avšak v tuto chvíli není diskuse o mé kandidatuře možná. Mám k tomu tři důvody,“ napsala Kateřina Valachová na facebooku.

‚Úřad ombudsmana si v Česku získal pověst, že píská rovinu.‘ S právníkem Němečkem o kauze Válková-Urválek

Číst článek

„Pokud by v tuto chvíli mělo dojít k nějakému dodatečnému doplnění kandidátů, byl by to dle mého odborného názoru krok, který by mohl zpochybnit následnou volbu – ať již by byl zvolen kdokoliv. Toho přirozeně nechci být příčinou,“ popsala první z důvodů, proč nyní nemůže o kandidatuře uvažovat.

„Druhý důvod je čistě lidský. Mezi kandidáty, které nominoval Senát České republiky, je i Vít Schorm, můj dlouholetý kamarád a kolega. Společně každý rok od úmrtí (prvního ombudsmana) Otakara Motejla chodíme na Vyšehrad uctít jeho památku a zapálit svíčku. Byla bych velmi nerada, aby případné pokračující diskuse o doplnění současných nominací snížily vážnost blížící se volby,“ uvedla poslankyně sociální demokracie.

Za třetí důvod Valachová označila svou práci ve sněmovně, kde se věnuje změnám pravidel pro exekuce nebo ochraně dětských dlužníků. „To je podle mě v tuto chvíli zásadnější věc pro ochranu práv lidí než debata o případné kandidatuře,“ dodala.

Kandidáti na ombudsmana

O možnosti nominace Valachové na ombudsmanku se poprvé zmínil v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz prezident Miloš Zeman, podle kterého se jméno poslankyně objevilo v kuloárech. Valachovou označil za kvalitní kandidátku a řekl, že je připraven ji nominovat, pokud mu ji navrhne předseda ČSSD Jan Hamáček.

Hamáček řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce, že by mohl Valachovou na ombudsmanku nominovat. Následující den pak potvrdil, že je připraven doporučit Zemanovi Valachovou jako kandidátku.

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se však o víkendu vyjádřil ve smyslu, že by ombudsmanem neměl být současný ani bývalý politik.

Jak se volí ombudsman? Pokud Zeman ani Válková nominaci nestáhnou, zůstává poslankyně ve hře

Číst článek

Debata o nominacích na ombudsmana vypukla poté, co se nominace vzdala Zemanem navržená poslankyně a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková z ANO.

Ta čelí kritice kvůli článku z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem známým například z procesu s Miladou Horákovou.

Podle předsedy sněmovní volební komise Martina Kolovratníka z ANO se návrhy kandidátů na ombudsmana mohou měnit do konce ledna. Právo navrhnout dva kandidáty mají prezident i Senát.

Zatímco Zeman navrhl pouze Válkovou, horní komora nominovala vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Schorma a advokáta Jana Matyse. Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestiletý mandát 18. února.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme