Ombudsman kritizuje domovy důchodců za vynucování vstupních darů

Na podivné praktiky některých zařízení pro seniory dnes upozornil veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Domovy prý za příslib bydlení požadují od zájemců peněžité dary. Úřad ombudsmana zatím zdokumentoval tři podobné případy. Taková praxe je ale podle Motejlova úřadu mnohem rozšířenější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Motejl

Otakar Motejl | Foto: Rádio Praha

Některé obce jako zřizovatelé domovů pro seniory podle Motejla požadují za umístění finanční dary či pravidelné poplatky za pobyt. To je ale obcházení platné právní úpravy, která nezná pojem sponzorského daru či vstupního poplatku.

"Mám signály, že tato praxe je nějakým způsobem podivná, právně nedokonalá a v rozporu s etikou i se záměrem zákonodárce zajistit sociální péči o seniory, že se tedy umístění v domově důchodců musí kupovat poměrně vysokými částkami, které jsou do jisté míry vynucovány," uvedl Motejl.

Zmínil se mimo jiné o domově důchodců v Roudnici nad Labem na Litoměřicku, o němž letos v červenci média uvedla, že vybírá od příchozích klientů sponzorský dar ve výši 55.500 korun. Na případ upozornil Jiří Krejza z Roudnice, který do doma umístil svou babičku a tuto částku zaplatil.

Podle místostarosty Roudnice mohou být do domova přijati i lidé, kteří sumu nezaplatí. Přesto dar zatím zaplatilo všech 129 klientů. S dalším případem se Motejl setkal v Uherském Hradišti, podrobnosti však neuvedl.

Zařízení pro důchodce ale do kompetence ombudsmana nespadají. Motejl proto uvažuje o tom, že bude o svých zjištěních informovat ministerstvo práce a sociálních věcí. Zároveň žádá krajské úřady, aby na situaci v domovech řádně dohlédly. Když se na úřady obrátil dříve, údajně odpověděly, že o podobných případech nevědí.

Ministerstvo práce podle Motelja již dříve uvedlo, že vybíraní darů za umístění v zařízeních pro seniory je "nemravné a neetické obcházení právních předpisů". Navrhuje údajně doporučovat žadatelům, aby žádné dary neposkytovali a nepodepisovali darovací smlouvy. Ombudsman také upozornil, že darovací smlouva nepředpokládá protiplnění.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme