‚Má ty nejlepší předpoklady.‘ Prezident Zeman oficiálně navrhl Křečka na ombudsmana

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek oficiálně navrhl na ombudsmana Stanislava Křečka. Má podle něj pro tuto funkci nejlepší předpoklady. Křeček se tak stal třetím kandidátem na veřejného ochránce práv. Senát již dříve nominoval vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Schorma a advokáta Jana Matyse. Ombudsmana vybere Poslanecká sněmovna. Současné ochránkyni práv Anně Šabatové končí šestiletý mandát 18. února.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a Stanislav Křeček, dlouholetý zástupce ombudsmanky Anny Šabatové | Foto: Michaela Danelová/Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„I při vědomí toho, že v loňském roce nebyl podvakrát zvolen zástupcem veřejného ochránce práv, jsem pevně přesvědčen, že tento kandidát má ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce veřejného ochránce práv,“ vysvětlil navržení Stanislava Křečka prezident.

Můj přístup k úřadu by byl méně ‚neziskovkářský‘, říká prezidentův kandidát na ombudsmana Křeček

Číst článek

Křeček se podle něj věnuje ochraně práv jednotlivců dlouhodobě. A zmínil také, že byl zhruba šest let zástupcem ombudsmanky Anny Šabatové. „Díky této praxi disponuje potřebnými zkušenostmi a má jasnou představu o směřování úřadu,“ doplnil Zeman. Křečka na postu zástupce nahradila loni v listopadu Monika Šimůnková.

Návrh Křečka podle jeho slov potěšil. „Pokud má prezident za to, že bych byl schopen tu funkci vykonávat, tak to jistě musí každého potěšit. Takováto funkce je vrchol nebo jeden z vrcholů právnických povolání. Každý, kdo je na tu funkci jmenován, musí být nezbytně potěšen,“ řekl již v úterý v rozhovoru pro Radiožurnál Křeček.

Zeman také zvažoval, že by navrhl na ombudsmanku poslankyni a exministryni školství Kateřinu Valachovou z ČSSD. Ta ale uvedla, že o kandidatuře nyní nemůže uvažovat. „Jako dalšího kandidáta na funkci veřejného ochránce práv jsem zvažoval Kateřinu Valachovou, ta však krátce před mým rozhodnutím kandidaturu odmítla,“ uvedl.

Šabatová proti

Šabatová ve středu zopakovala, že Křečkovu kandidaturu nepovažuje za šťastnou. Další dva kandidáty navržené Senátem má za stejně vhodné adepty. Když byl jejím zástupcem, měli spolu vážné neshody. A Šabatová sama řekla, že se jí s Křečkem nepracovalo dobře. Nehrál podle ní férovou hru.

„Neměl oprávnění komentovat má stanoviska v mé oblasti. Stále porušoval základní pravidla ombudsmanské komunikace a smysl té instituce. Z hlediska zákona je to monokratický orgán. Základní je stanovisko ombudsmana,“ uvedla v nedělním rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Křeček není šťastnou volbou na ombudsmana, zbylí dva kandidáti ano, myslí si Šabatová

Číst článek

Křeček například před pěti lety vyjádřil opačný názor než ombudsmanka v takzvaném sporu o hidžáb, tedy v případu studentky, které škola nepovolila nosit tento šátek. Zatímco Šabatová dospěla k závěru, že škola dívku nepřímo diskriminovala, podle Křečka měla škola právo určit, jak mají žáci při výuce vypadat.

Křeček už v roce 2014 na ombudsmana kandidoval, navrhl ho tehdy prezident Zeman i Senát. Do funkce ale byla přesto nakonec zvolena právě Šabatová.

Prezident navrhl Křečka poté, co stáhl svou původní nominaci vládní zmocněnkyně pro lidská práva a exministryně spravedlnosti Heleny Válkové z ANO.

Čelí kritice, že za minulého režimu spolupracovala na odborném článku s komunistickým exprokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou nebo Rudolfem Slánským.

Prezident má stejně jako Senát dva návrhy na post veřejného ochránce práv. Horní komora parlamentu navrhla vládního zmocněnce pro zastupování před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse.

O Stanislavu Křečkovi

Stanislav Křeček absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, začátkem sedmdesátých let ale musel z justice odejít a živil se jako horník, dělník, geolog nebo výtvarník. Po roce 1989 se stal advokátem.

O kandidatuře na ombudsmana nyní nemohu uvažovat, uvedla Valachová. Zmínila tři důvody

Číst článek

V roce 1998 se ukázalo, že neoprávněně používal titul JUDr., později ale rigorózní zkoušku složil a titul doktora práv tak řádně získal.

Za normalizace byl členem Československé strany socialistické. Od února do června 1990 byl poslancem České národní rady a do roku 1993 se angažoval v Národně sociální straně a Demokratické straně práce.

Od dubna 1993 byl členem ČSSD, v roce 2013 přerušil členství kvůli zvolení zástupcem ombudsmana. Působil také jako zastupitel Prahy 2.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme