Ombudsman navrhuje zrušení regulovaného nájemného

Návrh na zrušení regulace nájemného podal u Ústavního soudu ombudsman Otakar Motejl. Myslí si totiž, že cenový výměr ministerstva financí, který výši nájemného upravuje, je protiústavní. Ministerstvo financí ale trvá na tom, že i vydáním výměru rozhodnutí Ústavního soudu respektuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

byt | Foto: Jan Rosenauer

Ve snaze regulovat nájemné přijalo ministerstvo financí v roce 1993 vyhlášku, Ústavní soud ji ale na návrh senátorů před dvěma lety zrušil. Ve svém nálezu mimo jiné uvedl, že výše nájemného nemůže být upravena touto formou, protože se jedná o příliš velký zásah do práv vlastníků obytných domů i nájemců.

Nájemné lze regulovat pouze formou vyšší právní síly, tedy zákonem. Návrh takového zákona skutečně vznikl, ale nezískal ve sněmovně podporu. Protože soud dal Parlamentu lhůtu do konce loňského roku, ministerstvo přijalo na poslední chvíli ve snaze regulovat nájemné cenový výměr.

Otakar Motejl však tvrdí, že ministerstvo tímto krokem závažně pochybilo. "Fakticky tady došlo k jakémusi obejití nálezu Ústavního soudu, co bylo vytýkáno vyhlášce," uvedl Motejl.

Ani návrh ombudsmana na zrušení regulace nájemného zatím cenový výměr ministerstva financí nezpochybní. Ministerstvo trvá na tom, že i vydáním cenového výměru respektuje rozhodnutí Ústavního soudu. "Ministerstvo financí je přesvědčeno, že vydáním cenového výměru důsledně respektovalo jak výrok Ústavního soudu, tak příslušná zmocnění vyplývající ze zákona o cenách," řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva Vladimíra Říhová.

Podle mluvčí proto zatím zůstává nájemné cenově regulováno v rozsahu cenového výměru. "Do doby, než bude věc projednána Ústavním soudem se ministerstvo financí nebude k podání veřejného ochránce práv vyjadřovat," dodala Říhová.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme