Novela zákona protahuje stavební řízení, stěžuje si kancelář ombudsmanky

Stavebníci kvůli novele stavebního zákona platné od ledna doplácejí podle kanceláře veřejné ochránkyně práv na průtahy v řízení. Orgány územního plánovaní nezvládají jejich žádosti vyřizovat, uvedla mluvčí ombudsmanky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavebnictví (ilustrační foto) | Foto: SatyaPrem | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Novela stavebního zákona od 1. ledna 2018 zavedla povinnost získat pro většinu stavebních záměrů závazné stanovisko orgánu územního plánování, které slouží k posouzení souladu stavebního záměru s územně plánovací dokumentací.

‚Zatím tady nemáme zhola nic.‘ Odbory nestíhají vydávat stavební stanoviska, ministerstvo chystá změnu

Číst článek

Podle kanceláře ombudsmanky ale nebyla tato agenda na úřadech personálně zajištěna, takže výsledkem je jejich přetíženost a průtahy při vyřizování žádostí.

„Kvůli průtahům při získání závazného stanoviska lidé nemohou pokračovat v procesu povolování stavby a nemohou začít stavět. Nepřipravenost státu tak pro ně může znamenat, že se jim stavba prodraží nebo že například budou platit pokuty za nezahájení stavby ve sjednaném termínu. Takový stav nelze akceptovat,“ uvedl zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Zabýval se například případem ženy, která si stěžovala na průtahy úřadu při vydání závazného stanoviska potřebného pro stavbu rodinného domu. Když po více než dvou měsících stanovisko nebylo vydáno, obrátila se na krajský úřad a žádala opatření proti nečinnosti.

Další novela je účinná od září

Krajský úřad potvrdil, že uplynula lhůta 60 dnů, kdy nejpozději mělo být závazné stanovisko vydáno, a nařídil úřadu vydat ho do deseti dnů. Ani to však nepomohlo a žena se nakonec vydání závazného stanoviska dočkala podle kanceláře ombudsmanky až po více než půl roce.

Mezitím žena musela platit stavební firmě pokutu za to, že stavba nemohla být kvůli průtahům zahájena.

Podle Křečka je současný stav smutným důkazem toho, kam vedou neustálé dílčí novelizace právních předpisů, aniž by byla dokončena celková rekodifikace, v tomto případě stavebního práva.

Podle kanceláře ombudsmanky se také nedá říct, zda se na rychlosti vyřizování žádostí projeví další novela stavebního zákona účinná od 1. září 2018. Novela upřesňuje a výslovně vyjmenovává případy, kdy se závazné stanovisko orgánu územního plánování nevydává.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme