Ombudsman přijal 3 tisíce stížností

Téměř 3 tisíce podnětů přijal veřejný ochránce práv za první rok své činnosti. Vyplývá to z výroční zprávy úřadu, kterou ombudsman předloží Poslanecké sněmovně na jejím zasedání na konci dubna. Povaha i původ podnětů se přitom za 15měsíční existenci instituce ombudsmana v České republice významně změnily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Motejl

Zatímco v počátcích se na ombudsmana obraceli spíše občané z Jihomoravského kraje, v současnosti veřejný ochránce práv vyřizuje žádosti z celé republiky. Jak uvedl pro Český rozhlas Brno Otakar Motejl, povaha podnětů byla vždy ovlivněna současnými problémy společnosti, dlouhodobě narůstají stížnosti z oblasti daňových přiznání nebo pracovně právních vztahů Motejl také zdůraznňuje, že častým problémem jsou restituce v zemědělství: "Dochází k tomu, že ti lidé mají ty pozemky stále utopené v bývalých družstevních lánech bez možnosti je obdělávat, protože k tomu nemají ten přístup."

Markéta Kaclová, Zdeněk Přidal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme