Ombudsman prověřil poskytování zdravotní péče v pardubické věznici
Ombudsmanovi Otakaru Motejlovi se nelíbí úroveň zdravotní péče ve věznici v Pardubicích. Úřad veřejného ochránce lidských práv se situací začal zabývat poté, co od tamních vězňů dostal desítky stížností. Ty jsou ale podle mluvčího nápravného zařízení Martina Kocandy neoprávněné.
Za pardubickými mřížemi v poslední době výrazně vzrostl počet nemocných. Ve vězení jsou totiž umisťováni takzvaně trvale pracovně nezařaditelní odsouzení - tedy starobní či invalidní důchodci, kteří potřebují zvýšenou zdravotní péči. Zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová tvrdí, že kontrola ukázala četné problémy.
"Například nebyl přístup k zdravotnické dokumentaci, když přijela rychlá záchranná služba - to jsme považovali za velmi vážné. Nebyl tam dostatek vozíčků pro lidi, kteří jsou úplně nepohybliví. Také se nám nelíbila některá stanoviska a přístupy hlavní lékařky. Takže jsme to vyhodnotili jako celek a obrátili se na Generální ředitelství Vězeňské služby," shrnula nedostatky pro Český rozhlas Šabatová.
Stížnostmi se zabývalo i vedení nápravného zařízení v Pardubicích. Podle jeho mluvčího Martina Kocandy jsou stížnosti neoprávněné. Věznice se proto zcela neztotožňuje se závěry šetření veřejného ochránce práv.
"Veškerá základní zdravotní péče je poskytována praktickými lékaři v plném rozsahu a v souladu s legislativní úpravou. To je navzdory zvýšeným nárokům na zdravotnický personál vycházející z velkého počtu odsouzených v důchodovém věku nebo vážně nemocných," prohlásil Kocanda.
Jak informovala ve své tiskové zprávě Vězeňská služba, její ředitel na situaci ve věznici Pardubice reagoval již v předcházejícím období například navýšením tabulkových míst o jednoho lékaře a dvě zdravotní sestry. Byla také posílena eskortní služba zajišťující převoz odsouzených k odbornému lékařskému ošetření v civilních zdravotnických zařízeních. Dokument také uvádí: "V současné době se hledá řešení pro zajištění noční lékařské služby v pardubické věznici."