Ombudsman prověřil poskytování zdravotní péče v pardubické věznici

Ombudsmanovi Otakaru Motejlovi se nelíbí úroveň zdravotní péče ve věznici v Pardubicích. Úřad veřejného ochránce lidských práv se situací začal zabývat poté, co od tamních vězňů dostal desítky stížností. Ty jsou ale podle mluvčího nápravného zařízení Martina Kocandy neoprávněné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Pardubice

Věznice Pardubice | Foto: Sdružení pro prevenci kriminality

Za pardubickými mřížemi v poslední době výrazně vzrostl počet nemocných. Ve vězení jsou totiž umisťováni takzvaně trvale pracovně nezařaditelní odsouzení - tedy starobní či invalidní důchodci, kteří potřebují zvýšenou zdravotní péči. Zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová tvrdí, že kontrola ukázala četné problémy.

"Například nebyl přístup k zdravotnické dokumentaci, když přijela rychlá záchranná služba - to jsme považovali za velmi vážné. Nebyl tam dostatek vozíčků pro lidi, kteří jsou úplně nepohybliví. Také se nám nelíbila některá stanoviska a přístupy hlavní lékařky. Takže jsme to vyhodnotili jako celek a obrátili se na Generální ředitelství Vězeňské služby," shrnula nedostatky pro Český rozhlas Šabatová.

Stížnostmi se zabývalo i vedení nápravného zařízení v Pardubicích. Podle jeho mluvčího Martina Kocandy jsou stížnosti neoprávněné. Věznice se proto zcela neztotožňuje se závěry šetření veřejného ochránce práv.

"Veškerá základní zdravotní péče je poskytována praktickými lékaři v plném rozsahu a v souladu s legislativní úpravou. To je navzdory zvýšeným nárokům na zdravotnický personál vycházející z velkého počtu odsouzených v důchodovém věku nebo vážně nemocných," prohlásil Kocanda.

Jak informovala ve své tiskové zprávě Vězeňská služba, její ředitel na situaci ve věznici Pardubice reagoval již v předcházejícím období například navýšením tabulkových míst o jednoho lékaře a dvě zdravotní sestry. Byla také posílena eskortní služba zajišťující převoz odsouzených k odbornému lékařskému ošetření v civilních zdravotnických zařízeních. Dokument také uvádí: "V současné době se hledá řešení pro zajištění noční lékařské služby v pardubické věznici."

Pavla Kociánová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme