Ombudsman: Průtahy u soudů ohrožují právo na spravedlivý proces

Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský kritizuje české soudy. Lidé si mu stále častěji stěžují na průtahy řízení a situace je podle něj už tak špatná, že ohrožuje právo na spravedlivý proces. Podle ministerstva spravedlnosti se však jen zastavil pokles průměrné délky řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský | Foto: Tomáš Adamec

„Soudní řízení není uzpůsobeno tak, aby bylo rozhodováno v rozumných dobách. Jsou agendy, kde se to zvolna zlepšuje, ale je to asi běh na delší trať,“ řekl Varvařovský.

Soudců je podle ombudsmana dost, ale práce jim trvá dlouho. Hlavně v civilních, opatrovnických, exekučních a insolvenčních řízeních. Lidé také zatěžují soudy i v případech, kdy by spor mohli vyřešit smírnou cestou.

„Myslím, že u nás dost chybí to, čemu se říká mediace, tedy vlastně odbřemenění soudu tím, že se lidé dohodnou na nějakém smírném řešení. Například v agendě rodičů soudících se o děti by drtivá řada věcí šla řešit smírně,“ upozornil ombudsman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ombudsman Pavel Varvařovský a první viceprezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová v poledních Ozvěnách dne

Problémem je podle něj také dlouhodobě nízký počet zapisovatelek, vyšších soudních úředníků a asistentů. Právě na administrativu nejvíc dopadla úsporná opatření. V konečném důsledku prý ale státu vznikají další výdaje. Ministerstvo spravedlnosti ročně vyplatí na odškodnění za soudní průtahy až 40 milionů korun.

Podle prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka může za přetíženost soudů nečinnost několika vlád, jak minulé, tak i té současné.

„Vůbec nebylo reagováno na to, že soudy mají více a více práce. My ani nevoláme po tom, aby bylo více soudců, ale spíše po tom, že by měli být ve větším počtu k dispozici soudní úředníci a ti by mohli pomoci zvládnout větší agendu,“ uvedl Lichovník.

První viceprezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová poukázala na to, že množství práce v minulých letech výrazně vzrostlo hlavně na okresních soudech.

„Současně se snížil počet administrativních sil. I laik si musí uvědomit, že to nemůže vést ke zvýšení rychlosti. Kapacita soudců na okresních soudech je vyčerpaná a jakékoli zvýšení rychlosti půjde jen na úkor kvality rozhodování,“ míní Zemanová.

Přetížené soudy

„Soudy vyřizují v tuto chvíli více věcí než tomu bylo v minulosti. To má za následek, že neklesá rychleji průměrná délka řízení. V 90. letech jsme skutečně byli v kritické situaci a ohromným způsobem narostla délka řízení, to se postupem doby dařilo poměrně rychle snižovat,“ vysvětluje náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle náměstka ministra spravedlnosti Filipa Melzera se zastavil pokles délky soudního řízení, protože jsou soudy přetížené

„Veřejný ochránce práv má pravdu v tom smyslu, že ohromný nárůst věcí, ke kterému došlo v posledním roce, dvou, třech, vedl k tomu, že se pokles délky řízení zastavil a ta je nyní zhruba stejná, jako byla v minulém roce,“ tvrdí náměstek.

Odmítá také ombudsmanův názor, že se v posledních dvou letech šetřilo hlavně na administrativě soudů, čímž prý dochází k průtahům, za které se platí víc, než se ušetřilo.

„Průtahy byly v justici dříve větší, než jsou dnes. Teď se pouze počet těchto průtahů nesnižuje tak rychle, jak se snižoval dříve. Situace je ale vážná a nelze ji podceňovat. Zejména počet administrativních pracovníků a jejich ohodnocení není dobré,“ míní Melzer.

Ministerstvo spravedlnosti na to podle něj neustále upozorňuje, zejména při projednávání státního rozpočtu. Ne vždy je ale s těmito požadavky úspěšné.

Igor Maňour, Jana Zemanová, Veronika Sedláčková, David Šťáhlavský, Zuzana Plíšková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme