Ombudsman: Registrace v internetových diskuzích není omezením svobody

Chcete se zapojit do internetových diskusí, ale nesouhlasíte s tím, že po vás chce provozovatel stránek registraci? Máte smůlu. Podle ombudsmana se nejedná o omezení práva na svobodu projevu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce s PC | Zdroj: AFP

Na zástupkyni ombudsmana se obrátilo několik občanů s dotazy a protesty proti údajnému omezování svobody projevu na internetu. Kancelář ale tyto účastníky diskusí zklamala, když konstatovala, že provozovatelé informačních serverů postupují v souladu se zákonem.

Provozovatelé internetové diskuze mají odpovědnost za zveřejňované informace. Pokud by nepodnikli potřebné kroky k odstranění případného protiprávního jednání, nesli by sami veškeré sankční následky. Je tedy pochopitelné, že se tomu snaží předejít tím, že podmiňují účast v diskuzi povinnou registrací.

Na základě IP adresy je pak možné zjistit skutečného viníka protiprávního jednání. Takovým jednáním může být například šíření pomluvy či jiné zásahy do osobnostních práv nebo i výzvy k rasové nesnášenlivosti a propagace extrémistických hnutí.

Bohumír Mazáč, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme