Ombudsman: Stát musí lépe dohlížet na inspektory staveb

Autorizovaní inspektoři v některých případech zneužívají nedostatků ve stavebním zákoně a povolují stavby bez nutných náležitostí. Tvrdí to právníci kanceláře veřejného ochránce práv, kteří v této souvislosti nyní řeší asi 20 případů. Zákonodárci by tak podle nich měli co nejdříve přijmout dílčí novelu stavebního zákona, která zvýší kontrolu nad činností autorizovaných inspektorů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský | Foto: Tomáš Adamec

Inspektoři vydávají certifikáty nahrazující stavební povolení. Zákonodárci to před lety umožnili s úmyslem zkrátit zdlouhavá stavební řízení, někteří inspektoři ale i tento zákon obcházejí.

„Je důležité, aby byla zajištěna právní ochrana proti nesprávnému, nezákonnému certifikátu zejména v zájmu ochrany osob, které mohu být dotčeny stavbou, kterou takový certifikát povoluje," řekla zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a dodala:

„V současné době je možné pouze obrátit se žalobou na soud, a je to samozřejmě správní žaloba, která vyžaduje jednak určitou právní erudici a samozřejmě určité finanční nároky na stěžovatele.“

Nejznámějším případem certifikátu vydaného inspektorem je případ výstavby prodejny v Brně-Ivanovicích. Od počátku kritizovaný projekt byl vystavěn právě na základě vydaného certifikátu. Objekt již stojí, ale přesto je uzavřen.

Nejhorší je motokros

Lidem v obytných zónách znepříjemňují život například průmyslové areály a podobné stavby. Do střetu se ovšem stále více dostávají i zájmy místních obyvatel s provozovateli nejrůznějších sportovišť. Úřad ombudsmana upozornil hlavně na lokality, kde byly nelegálně, tedy bez patřičných povolení, zřízeny motokrosové dráhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byla zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová

Jde například o dráhu Krásné Lípě u Chomutova nebo v Chlístově na Táborsku. O víkendech i v pracovních dnech obyvatele obtěžuje hluk a prach. Dráha v Chlístově ale také poškozuje přírodní park Jistebnická vrchovina.

„Dráha je provozovaná nelegálně už od roku 2003. V roce 2005 vydal městský úřad v Táboře souhlas se zásahem do významného krajinného prvku. Proti němu bylo podáno odvolání, a řešení odvolání trvalo až do roku 2011. To znamená, že 6 let leželo odvolání na krajském úřadě. Šest let ale znamená, že nebylo povolení k takovéto činnosti,“ uvedla v poledních Ozvěnách dne zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Když prý úřad veřejného ochránce práv začal věc šetřit, odvolání bylo rozhodnuto. V místě dráhy jsou ale stále nelegální terénní úpravy.

Motokrosová dráha v Chlístově je postavena na soukromém pozemku. Majitel ale musí podle Seitlové užívat pozemek tak, jak je k užívání určen. „V tomto případě je to volná krajina, a i tento soukromý vlastník musí respektovat všechny povolené nebo zakázané činnosti, a nesmí svojí činností ohrožovat nebo obtěžovat okolí nebo dokonce porušovat předpisy, které chrání proti hluku okolní občany a okolní životní prostředí.“

Konat by tak měl stavební úřad v Jistebnici, ten ale tvrdí, že k tomu nemá potřebnou kvalifikaci. Kancelář ombudsmana tak podle Seitlové požádala krajský úřad, aby problém převzal, nebo požádal jiný stavební úřad v územním obvodu, aby věc vyřešil.


Zvětšit mapu

Gabriela Grmolcová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme