Ombudsman Varvařovský pohrozil rezignací. Parlament prý ignoruje jeho doporučení

Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský není spokojen s tím, jak zákonodárci nakládají s jeho doporučeními k úpravě zákonů. Ve sněmovně proto znovu pohrozil rezignací. Funkci ombudsmana podle svých slov složí v případě, že parlament bude letos ignorovat jeho připomínky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsman Pavel Varvařovský se setkal 22. března v Plzni se studenty práv Západočeské univerzity

Ombudsman Pavel Varvařovský se setkal 22. března v Plzni se studenty práv Západočeské univerzity | Foto: Petr Eret | Zdroj: ČTK

Pavel Varvařovský to řekl poslancům při projednávání výroční zprávy o činnosti jeho kanceláře za loňský rok. Sněmovna zprávu jen vzala na vědomí a standardně požádala vládu, aby poslance do konce září informovala, jak s ombudsmanovými poznatky naložila.

„Byl bych rád, kdybychom malými krůčky přece jenom postupovali tak, že co veřejný ochránce práv doporučuje, nečiní tak, aby někoho rozčílil či naštval, není veden žádnými politickými ambicemi, ale činí tak, jak slíbil, nezávisle a nestanně,“ řekl Varvařovský.

„Pokud by ten trend v oslyšení a nikoliv vyslyšení mých doporučení měl pokračovat, budete si muset na konci roku najít nějakého jiného veřejného ochránce práv,“ zdůraznil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na vystoupení ombudsmana reagovali ve Stalo se dnes poslanec ODS Marek Benda a komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Varvařovskému mimo jiné vadilo, že sněmovna v úterý prosadila přes veto Senátu zákaz pobytu za vybrané přestupky. Doufá, že Ústavní soud to na popud chystané stížnosti senátorů ‘bez mrknutí oka zruší‘. „Právo na svobodný pobyt i pohyb je ústavní právo,“ řekl už dříve veřejný ochránce práv.

Ombudsman také upozornil na svůj požadavek zrušit nařízení, podle kterého mají někteří lidé bez práce povinnost hlásit se i několikrát týdně na pobočkách České pošty. Podle Varvařovského tato povinnost odporuje lidské důstojnosti, před časem ji označil doslova za ‘zvrhlost‘.

Místopředsedu ČSSD a sněmovny Lubomíra Zaorálka ombudsmanův postoj prý nepřekvapil. Kritika podle něj jde ale na adresu vládní koalice. „Pokud má dělat jakoukoli práci tak, aby měla smysl, musí mít pocit, že jsou mu příslušná ministerstva a také sněmovna ochotna aspoň těm věcem, které on řadí jako největší priority, vyhovět. Pokud se vláda tváří, že pro ně není partner, tak naprosto rozumím, že taková práce ho nebaví,“ uvedl.

Takový názor odmítá předseda ústavně-právního výboru Marek Benda z ODS. Podle něj poslanci mají právo na vlastní názor a hlasují podle svého svědomí.

„Samozřejmě, že parlament může mít někdy jiné názory, než má pan doktor Varvařovský. Že se mu teď nelíbí zákon ‘třikrát a dost‘ prosazený Ivanou Řápkovou a dalšími představiteli měst, která mají problém s nepřizpůsobivým obyvatelstvem, já sice chápu, ale musí zase chápat, že někdy politická vůle je jiná,“ podotkl Benda.

Varvařovský rezignací pohrozil už loni. Řekl to tehdy senátorům z ústavněprávního výboru. Chtěl odejít z funkce, pokud se mu nepodaří prosadit ani jednu z osmi změn v zákonech, které doporučil ve zprávě za předešlý rok. Některá jeho doporučení byla ale loni vyslyšena.

Jana Zemanová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme