Ombudsman: Většina domovů pro seniory odmítá lidi s demencí nebo jinou duševní nemocí

Čeští senioři, hlavně ti, kteří potřebují zvláštní péči, mají často problém najít místa ve speciálních ústavech a diskriminaci jsou vystavení i v jiných ohledech. Upozornil na to veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský, který toto téma označil za svůj letošní hlavní úkol. Chce se soustředit na omezování osobní svobody a případy špatného zacházení se starými, zdravotně slabšími občany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsman Pavel Varvařovský ve studiu Českého rozhlasu Brno

Ombudsman Pavel Varvařovský ve studiu Českého rozhlasu Brno | Foto: Alena Podlucká

Kancelář veřejného ochránce zmapovala 183 krajských zařízení pro seniory. Pavel Varvařovský upozornil, že zatím se jeho kolegové zaměřili jen webové stránky těchto zařízení.

„Sociologové tomu říkají obsahová analýza, tedy nabídka sociálních služeb pro skupiny lidí. Podle výsledků došli k závěru, že ne vždy ti, kdo hledají službu pro své blízké, se podle těchto stránek mohou orientovat. Respektive jejich podmínky působily na nás v mnoha případech jako odrazující,“ uvedl ombudsman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co zjistily kontroly veřejného ochránce práv v domovech pro seniory, přiblížil ombudsman Pavel Varvařovský

Upřesnil, že se to týká zhruba tři čtvrtiny nabídek zařízení pro seniory. „Například se tam obecně objevuje, že nemají zájem o klienty, kteří trpí duševní nemocí, kteří měli problém s alkoholem, nechtějí lidi po výkonu trestu či lidi, kteří nemají vytvořené sociální návyky,“ přiblížil.

Kromě toho jsou tam i vágní kritéria, která podle ombudsmana lidi odrazují. „Myslíme si, že po žadatelích jsou také vyžadovány velmi podrobné údaje o hmotných podmínkách rodin, příbuzných a podobně. Při přijetí to chápu, ale ne ve chvíli, kdy jde o žádost, která tam pak leží tři roky,“ řekl.

Kancelář ombudsmana se proto podle Varvařovského snaží lidi poučit o jejich právech na základě zákona o poskytování sociálních služeb. „Zákon má také některá přesná kritéria, kdy může poskytovatel odmítnout uzavřít službu.“

Varvařovský upozornil, že obsahová analýza webových stránek je zatím jen prvním krokem. „Tým lidí z naší kanceláře společně se specialisty z jiných oborů chtějí navštívit do července zhruba 12 zařízení pro seniory,“ řekl.

Marie Lukasová z kanceláře ombudsmana doplnila, že chtějí v domovech pro seniory upozornit na nutnost změnit jejich webové prezentace.

„Vzhledem k tomu, že ten soubor je tak veliký - 183 zařízení - tak jenom uděláme detailní zprávu, ve které uvedeme také příklady správné praxe zjišťování informací od zájemců, dáme takové návody a věřím, že to pomůže k napravení té situace. Zvlášť jedná-li se o zařízení zřizovaná kraji, tedy veřejnoprávními subjekty, kde i pracují skutečně kompetentní odborníci, tak by to mělo vést k nějaké základní nápravě,“ zdůraznila.

Vlasta Gajdošíková, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme