Kdo nahradí Šabatovou? Senát na ombudsmana zatím nominoval vládního zmocněnce Schorma

Senát na ombudsmana nominoval Víta Alexandera Schorma, který je vládním zmocněncem u Evropského soudu pro lidská práva. Druhý z adeptů – advokát Jan Matys – ve středečním prvním kole tajné volby dostatek hlasů nezískal. Šanci bude mít ještě v kole druhém. O budoucím veřejném ochránci práv bude rozhodovat sněmovna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současné ombudsmance Anně Šabatové končí funkční období v únoru příštího roku | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Vít Alexandr Schorm získal 36 z 67 odevzdaných hlasů, Matys 27 hlasů, oznámil předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO). Poznamenal, že 13 hlasovacích lístků bylo neplatných.

Šimůnková je novou zástupkyní ombudsmanky. Při volbě získala o dva hlasy více, než bylo třeba

Číst článek

Advokáta Matyse navrhl českokrumlovský senátor Tomáš Jirsa (ODS). Matys se o kandidaturu ucházel už v roce 2010. Tehdy ale neuspěl. Senát navrhl sněmovně bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského, který se také nakonec veřejným ochráncem práv stal, a předsedu pražské židovské obce Františka Bányaie. Schorma nominovali tři senátoři – Miluše Horská (KDU-ČSL a nestraníci), Václav Láska (Senátor 21) a Jiří Dienstbier (ČSSD).

Veřejného ochránce práv volí Poslanecká sněmovna na šest let z kandidátů, z nichž po dvou navrhuje prezident republiky a po dvou Senát. Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestileté funkční období v polovině února příštího roku.

Poslanci teprve nedávno rozhodli o tom, že zástupkyní veřejné ochránkyně práv se stane někdejší zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. Nominoval ji Senát i prezident. Šimůnková nahradí Stanislava Křečka, jemuž skončilo funkční období už letos v dubnu. Ve funkci ale zůstává do doby, dokud nesloží slib jeho nástupkyně. Sněmovna místo obsadila po dvou neúspěšných pokusech letos na jaře a v létě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme