Novým ombudsmanem bude Křeček. Poslanci zvolili veřejným ochráncem práv Zemanova kandidáta

Poslanci na post veřejného ochránce práv ve druhém kole vybrali Stanislava Křečka. Získal 91 hlasů ze 175 odevzdaných. Porazil tak kandidáta Senátu Víta Alexandera Schorma. Křeček vystřídá ombudsmanku Annu Šabatovou.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:26 12. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Křeček

Stanislav Křeček | Zdroj: Profimedia

Schorm obdržel 53 hlasů. Poslanci zvolili ombudsmana ve druhém kole, protože ani jeden z kandidátů v prvním kole nezískal nadpoloviční počet hlasů.

O post veřejného ochránce práv se ve druhém kole utkali Křeček se Schormem. Nejmenší počet hlasů obdržel třetí kandidát Jan Matys, do dalšího kola proto nepostoupil.

Stanislav Křeček získal v prvním kole 66 hlasů, Vít Alexander Schorm 47 a Jan Matys 20.

Špatná zpráva, zní z opozice

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček krátce po volbě na twitterovém účtu uvedl, že prezident Zeman blahopřeje Stanislavu Křečkovi ke zvolení.

Pan prezident blahopřeje Stanislavu Křečkovi ke zvolení do funkce ombudsmana a děkuje všem, kdo mu vyslovili podporu.

18:27 – 12. 02. 2020

5 127

Rychle reagovala i opozice. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že podle Křečka není diskriminace problém a neziskové organizace považuje za parazity. „Podpora SPD, ANO a části KSČM s ČSSD nemůže překvapit, je to prezidentem nominovaný člověk a v těchto kruzích se na erudici a morálku nehraje,“ napsala na svůj twitterový účet Pekarová Adamová.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka konstatoval že na post ombudsmana nebyl vybrán nejlepší kandidát. Podle předsedy ODS Petra Fialy je zvolení Stanislava Křečka odrazem aktuálního rozložení sil v Poslanecké sněmovně.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na twitter napsal, že zvolení Křečka ombudsmanem je špatná zpráva. Členové Pirátů podle něho na post veřejného ochránce práv volili Víta Alexandera Schorma.

Křeček místo Válkové

Bývalého zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka navrhl na funkci ombudsmana prezident Miloš Zeman poté, co oficiálně vzal zpět nominaci poslankyně ANO a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové.

Ani Válková, ani Valachová. Prezident Zeman na ombudsmana navrhne Křečka

Číst článek

Bývalá ministryně spravedlnosti se rozhodla nominaci odmítnout poté, co vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským.

„Pan prezident oficiálně stáhl nominaci profesorky Válkové a na tuto funkci navrhne doktora Stanislava Křečka,“ upřesnil v lednu pro Radiožurnál hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„Byl jsem tím překvapen, nepočítal jsem s tím. Přijímám to s plnou pokorou a odpovědností. Beru to jako ocenění mé minulé práce. Chápu situaci, do které se pan prezident a politická situace dostala po těch nešťastných výběrech. Pokud poslanci usoudí, že ve svém věku a zkušenostech mohu ještě prospět, tak jsem připraven sloužit i nadále, jako jsem to činil dosud,“ řekl Křeček Radiožurnálu.

Navrhl prezident Křečka nezákonně? ‚Lhůta uplynula,‘ říká kandidát na ombudsmana Schorm

Číst článek

Kandidáti Senátu

Senát na ombudsmana nominoval vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse. Schorma navrhli tři senátoři – Miluše Horská (KDU-ČSL a nestraníci), Václav Láska (Senátor 21) a Jiří Dienstbier (ČSSD). Jana Matyse nominoval českokrumlovský senátor Tomáš Jirsa (ODS).

Veřejného ochránce práv volí Poslanecká sněmovna na šest let z kandidátů, z nichž dva navrhuje prezident republiky a dva Senát. Loni v prosinci sdělil prezident v dopise poslancům, že druhý člověk, kterého chtěl navrhnout, kandidaturu odmítl. Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestileté funkční období v polovině února.

hag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme