Jde o akt pomsty, komentovala bývalá ombudsmanka Šabatová Křečkovo rozhodnutí

Odebrání agendy zástupkyni veřejného ochránce práv Monice Šimůnkové může být ze strany ombudsmana aktem pomsty za to, že jej kritizoval Senát, řekla ve středu ČTK bývalá veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Jde o porušení dvaadvacetileté tradice, dodala.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsmanka Anna Šabatová

Jde o akt pomsty, komentovala Šabatová Křečkovo rozhodnutí. Je podle ní proti smyslu zákona (Ilustrační foto) | Foto: Anna Vavríková/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Ombudsman Stanislav Křeček Šimůnkové odňal podpisová práva, podle něj její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Šimůnková se chce kvůli tomu obrátit na Poslaneckou sněmovnu, i když ombudsman jako takový ze zákona odvolatelný není. Zváží také, zda na Křečka nepodá žalobu za výroky, které podle ní poškozují její osobu, a za jeho údajně šikanózní jednání vůči ní. 

Pekarová Adamová o zrušení agend Šimůnkové: Jde o úplné vykostění funkce zástupce ombudsmana

Číst článek

Šabatová řekla, že veřejný ochránce práv formálně a právně odebrat podpisová práva svému zástupci může. „Ale je to proti smyslu toho zákona, který dává dvě osoby do čela úřadu, které jsou zvoleny stejným způsobem a ve stejně náročné volbě,“ dodala.

„Jde o porušení dvaadvacetileté tradice rozdělení kompetencí mezi ombudsmanem a jeho zástupcem. Dává to logiku, aby tam jeden neseděl a netloukl špačky a druhý neměl na práci úplně všechno,“ uvedla Šabatová.

Ze strany Křečka jde o akt pomsty za to, že jej kritizoval Senát, míní Šabatová. Senát minulý pátek zkritizoval ombudsmana za jeho výroky vůči menšinám a uprchlíkům. Senátoři ho také vyzvali, aby v souladu se svým slibem důsledněji vykonával úřad ombudsmana.

‚Zachovávat zdrženlivost‘

Šabatová si myslí, že problém je i v tom, co Křeček dělá nad rámec výkonu funkce, tedy svými příspěvky na sociální síti či psaním článků. „Lidé, kteří jsou v čele obdobných institucí, by měli zachovávat určitou zdrženlivost. Měli by si uvědomit, že co říkají, může být bráno jako názor té instituce,“ uvedla Šabatová.

Podle ní by se Šimůnková určitě měla obrátit na sněmovnu. Ombudsman jako takový ze zákona odvolatelný není, podle Šabatové ale skládá účty formou čtvrtletních a výročních zpráv právě sněmovně. „A ta by se minimálně v nějaké morální rovině do toho měla vložit,“ uvedla Šabatová.

S mnoha výroky ombudsmana Křečka naprosto nesouhlasím, říká jeho zástupkyně Šimůnková

Číst článek

Zákon o veřejném ochránci práv stanoví, že ochránce může svého zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček uvedl, že ve snaze ustálit fungování instituce tuto možnost svěřit část agend zástupkyni nadále nevyužije. Šimůnkové odebral všechny agendy s účinností od 1. července.

Uvedl, že její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Šimůnková řekla, že odebrání agendy považuje za naprosto bezprecedentní zásah do pozice zástupkyně veřejného ochránce práv, kterým vyvrcholily dlouhodobé problémy mezi ní a ombudsmanem.

Šimůnkovou do funkce zástupkyně veřejného ochránce práv zvolila sněmovna v listopadu 2019, tehdy byla ombudsmankou Šabatová. Ve funkci Šimůnková nahradila Křečka. Křeček převzal úřad ombudsmana v únoru 2020. Veřejný ochránce práv a jeho zástupkyně měli už dřív neshody. Týkaly se třeba přítomnosti otců u porodu či pobytu rodičů s dětmi v nemocnicích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme