Ombudsmanka Šabatová: Ministerstvo školství porušuje při prověřování maturit zákon

Ministerstvo školství podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové porušuje zákon při přezkumech maturitních zkoušek. Například při prověřování stížností na průběh zkoušky si neopatřuje vyjádření přítomných maturantů. Uvedla to mluvčí kanceláře ombudsmanky Iva Hrazdílková. Ombudsmanka navrhne vládě, aby uložilo ministerstvu, ať nedostatky odstraní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsmanka Anna Šabatová na fotografii z roku 2015 | Foto: Ladislav Němec/MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ministerstvo školství s názory ombudsmanky z velké části nesouhlasí, protože jsou podle něj například v rozporu s jedním z paragrafů školského zákona, podle kterého má každý, kdo dělal didaktický test společné maturitní zkoušky, právo požádat o přezkoumání výsledku testu bez bližšího odůvodnění. Komplexní stanovisko ke kritice ombudsmanky úřad připravuje na jednání vlády, která se jí bude zabývat 18. července. Sdělilo to ve čtvrtek tiskové oddělení ministerstva.

Ombudsmanka Šabatová dostala nejvyšší francouzské vyznamenání. ‚Je to pro mne pocta,‘ řekla

Číst článek

Ombudsmanka Anna Šabatová se postupem ministerstva školství při přezkumech maturitních zkoušek zabývá už delší dobu.

„V roce 2016 jsem zahájila šetření, při kterém naši právníci analyzovali 500 náhodně vybraných spisů vedených ministerstvem ve věci přezkumů maturitních zkoušek. Z analýzy vyplynulo několik oblastí, které odporují zákonu," uvedla Šabatová v tiskové zprávě na webu úřadu.

Jde například o to, že při prověřování stížností na průběh zkoušky se ministerstvo sice zeptá organizátorů, zda bylo vše v pořádku, neopatřuje si ale vyjádření přítomných maturantů. Vychází tak pouze z výpovědí lidí, kteří se sami mohli nebo měli pochybení dopustit. Ministerstvo podle ombudsmanky tak není schopno zjistit objektivní průběh událostí, které má zkoumat.

Chybí řádné odůvodnění

Ministerstvo podle Šabatové maturantům také neposkytuje všechny materiály, z nichž při svém rozhodování vychází. V mnoha případech také nebyla rozhodnutí ministerstva podle ombudsmanky řádně odůvodněna, odpovědi byly šablonovité. Například rozebíraly, co maturant nenamítal, a jindy nereagovaly na konkrétní námitky.

Dámská kupé muže nediskriminují, mají legitimní cíl, odmítla ombudsmanka stížnosti

Číst článek

„Ombudsmanka navrhuje vládě, aby uložila ministru školství, mládeže a tělovýchovy, aby ministerstvo uvedené nedostatky odstranilo," uvedla mluvčí. Vláda má vyrozumění ombudsmanky na programu jednání 18. července.

„Ministerstvo nemá v úmyslu krátit práva žadatelů o přezkoumání, které požaduje veřejná ochránkyně práv tím, že by každý žák musel ve své žádosti konkretizovat a odůvodňovat námitku k hodnocení dané úlohy a proč s ním nesouhlasí. Dle názoru MŠMT má žák právo požádat o přezkoumání celého didaktického testu, zda byl správně oskenován a ohodnocen bez nutnosti konkretizovat svůj nesouhlas s výsledkem,“ reagovalo na kritiku ministerstvo.

V této souvislosti ombudsmanka připomněla, že podání žádosti o přezkum maturitní zkoušky je obvykle prvním setkáním studentů s činností veřejné správy. Stát by proto měl mít zájem na tom, aby řízení proběhlo na náležité úrovni, s důsledným dodržením právních předpisů, judikatury a s důrazem na právo na spravedlivý proces.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme