O post zástupce ombudsmana mají zájem tři ženy. Naději má i Samková, která proklela velvyslance

Ombudsmanku Annu Šabatovou chtějí zastupovat tři ženy. O post se ucházejí někdejší soudkyně a bývalá senátorka za Zelené Eliška Wagnerová, děkanka právnické fakulty brněnské univerzity Markéta Selucká a advokátka Klára Samková. Současnému zástupci ombudsmanky Stanislavu Křečkovi skončí šestiletý mandát letos v dubnu.

Praha (Aktualizováno: 17:42 22. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři kandidátky na zástupkyni ombudsmanky: Markéta Selucká, Eliška Wagnerová a Klára Samková | Foto: ČT24/ Martin Vlček, Senát/ Michal Šula, MAFRA, Profimedia | Zdroj: iROZHLAS.cz

Wagnerová, ústavní soudkyně

Bývalou soudkyni Ústavního soudu a někdejší předsedkyni Nejvyššího soudu Elišku Wagnerovou navrhl na post zástupkyně ombudsmanky senátor Mikuláš Bek (za STAN).

Na jevišti nebyla vlajka, ale rekvizita, říká Wagnerová. Za lidi, kteří blokovali představení, se styděla

Číst článek

„Společně se senátním klubem STAN se budeme snažit přesvědčit naše kolegy, že je to dobrá nominace. Dokazuje to nejlépe její minulé působení v roli ústavní soudkyně i senátorky,“ uvedl Bek.

Bývalou ústavní soudkyni Wagnerovou právě rektor Masarykovy univerzity Bek nahradil v Senátu loni na podzim. Wagnerová už nekandidovala.

Samková, advokátka

Právničku Kláru Samkovou pak na tento post navrhl senátor Tomáš Jirsa z ODS, jak potvrdil Deníku N.

„I když si osobně o něm nic moc nemyslím, úřad ombudsmana by měl být vyrovnaný. Proto jsem navrhl kandidátku, která vyrovnává situaci v úřadu ombudsmana,“ řekl Jirsa.

'Umřete dřív, než zplodíte syny,' proklela Klára Samková tureckého velvyslance

Číst článek

Samková měla v červnu 2016 při veřejném projevu proklít tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho. „Proklínám vás, proklínám vás, proklínám vás. Umřete dřív, než zplodíte syny, a umřete beze cti,“ prohlásila.

Advokátní komora jí za to loni v květnu nepravomocně udělila pokutu 25 tisíc korun. Samková se proti rozhodnutí odvolala. A kárné řízení stále probíhá. Své vyjádření před ambasádou pak Samková obhajovala mimo jiné tím, že zvolila takový způsob komunikace, jaký odpovídá kulturnímu vzorci příjemce komunikace, tedy tureckého velvyslance.

Samková předtím v květnu 2016 v Poslanecké sněmovně přirovnala islám k nacismu, fašismu a komunismu. Řekla, že islám je „státní zločinnou a zločineckou ideologií“ a je třeba s ním naložit stejně jako se všemi totalitními režimy, tedy bojovat, zvítězit a jednou provždy zamezit jeho šíření.

Případem se zabývala policie, odložila ho ale s tím, že její výroky byly podle zdůvodnění v mezích svobody projevu.

Selucká, děkanka z Brna

Stávající děkance Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Markétě Selucké končí mandát letos v dubnu. Fakultu vedla uplynulé čtyři roky. O funkci se ucházela znovu, ve volbě ale neuspěla.

Selucká také mimo jiné patřila mezi ty, kteří loni podepsali internetovou petici za odvolání tehdejší ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO). Dříve pracovala ve státní správě, advokacii i podnikatelské sféře, byla také asistentkou předsedy Ústavního soudu.

Ombudsmanka Šabatová dostala nejvyšší francouzské vyznamenání. ‚Je to pro mne pocta,‘ řekla

Číst článek

Senát jako celek by měl z trojice kandidátek vybrat 30. ledna v tajném hlasování maximálně dvě uchazečky. Jména pak pošle do Poslanecké sněmovny.

Své až dva kandidáty může poslancům předložit také prezident Miloš Zeman. Mluvčí Jiří Ovčáček odmítl na dotaz serveru iROZHLAS.cz toto téma komentovat.

Sněmovna posléze zvolí na šest let nového zástupce veřejného ochránkyně práv.

Mandát nynějšímu zástupci veřejného ochránce práv Stanislavu Křečkovi končí začátkem dubna. Křeček byl před šesti lety do funkce nominován jako tehdejší poslanec ČSSD jak Senátem, tak i Václavem Klausem ještě jako prezidentem.

V tajných volbách porazil experta na správní právo Filipa Dienstbiera, i když právě jeho zvolení si přál tehdejší veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský. Ve funkci Křeček nahradil Jitku Seitlovou, které tehdy skončil mandát.

Posláním ombudsmana, jímž byl koncem roku 2000 na první období zvolen exministr spravedlnosti Otakar Motejl, je chránit občany před nečinností nebo špatným rozhodnutím orgánů státní správy.

Pokud ombudsman zjistí, že konkrétní orgán pochybil, je v jeho pravomoci vyzvat jej k nápravě. Může také dávat doporučení na změny právních předpisů. Motejlovou zástupkyní byla právě Anna Šabatová, jejíž ombudsmanský mandát skončí v únoru příštího roku.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme