Ombudsmanka loni řešila největší podíl podnětů za dobu existence úřadu

Kancelář ombudsmana požádalo v loňském roce o pomoc celkem 7541 lidí. Z toho přes 60 procent podnětů bylo v působnosti práce kanceláře, což je největší podíl za patnáctiletou existenci ombudsmana. Novinářům to dnes řekla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, která bilancovala druhý rok ve funkci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anna Šabatová | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Za rok 2015 přijala kancelář veřejného ochránce práv sice méně stížností než v roce předchozím, ale ve srovnání s předchozími roky se na ombudsmanku loni obracelo více lidí s problémy, které spadají přímo do její působnosti.

„Letos je ten počet úplně nejvyšší za všechny roky. 64 procent směřovalo opravdu do oblastí, kterými se můžeme zabývat při možnostech, které nám zákon umožňuje,“ upřesnila Anna Šabatová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová loni řešila největší podíl podnětů v její působnosti, o pomoc žádalo přes sedm a půl tisíce lidí. Ombudsmanka byla hostem ČRo

Nejčastěji se lidé na ombudsmanku obraceli tradičně v záležitostech týkajících se sociálního zabezpečení.

„Jsou to zejména důchody a rodinné dávky či dávky pro zdravotně postižené. Další oblastí je stavební řízení, ale zaznamenali jsme i nárůst stížností na průtahy v soudních řízeních. A přibylo i stížností na orgány sociálněprávní ochrany dětí a rodiny,“ uvedla ombudsmanka.

Doplnila, že kancelář 7679 podnětů a případů vyřídila a uzavřela. V 609 případech zjistila pochybení na straně úřadů. „Statisticky vyhodnoceno, 12 procent stížností je nějakým způsobem oprávněných. Tam potom dáváme doporučení a přimějeme s vysokou pravděpodobností ten úřad k nápravě,“ popsala Šabatová.

Komunikace kanceláře ombudsmana se zákonodárci je podle ní na dobré úrovni. „Mám dobrou zkušenost za ty dva roky. Podařilo se pohnout s celou řadou starších doporučení ještě z doby mého předchůdce,“ přiblížila.

Na základě svých poznatků také letos zformulovala celkem šest témat, jimiž by se měla sněmovna zabývat. „Za loňský rok máme sice tři nebo čtyři nesplněná doporučení, ale pořád se nevzdávám, že by se je nepodařilo prosadit,“ doplnila ombudsmanka Anna Šabatová.

Veřejný ochránce práv / ombudsman - počty přijatých / vyřízených podnětů | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme