Omezení způsobilosti k právním úkonům je příliš snadné, říká právnička

Podle právničky Ligy lidských práv Barbory Rittichové nejde o zhoršování psychického stavu obyvatelstva. Podle ní mají české soudy velmi formální přístup ke zbavování způsobilosti a reálně nedochází k tomu, aby se skutečně zjišťovaly schopnosti a dovednosti člověka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud, jednací síň (ilustrační foto)

Soud, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Na tohle upozornil už i Ústavní soud, který ve svém rozhodnutí téměř vyzval okresní soudy k tomu, aby doopravdy zjišťovaly, jaké jsou schopnosti člověka,“ říká Rittichová.

Návrh na úpravu způsobilosti může podat kdokoli. Třeba i soused, se kterým si člověk nebude rozumět.

„I to se v praxi stává. A pokud by vám tohle přišlo absurdní a nebudete se chtít dostavit ke znaleckému zkoumání, protože k tomu není důvod, tak vás můžou nechat zavřít do psychiatrické léčebny a teprve tam by vás někdo přezkoumal,“ říká Rittichová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byla právnička Ligy lidských práv Barbora Rittichová

Připravovaný občanský zákoník by měl praxi v odebírání svéprávnosti změnit.

„Proběhla i pracovní skupina, která dala podněty k tomu, jak by se celé řízení mělo změnit. Vlastně i změny, které jsou momentálně v občanském zákoníku určitě vyvolají další potřebu změn souvisejících s předpisy občanského soudního řádu, který řízení o způsobilosti upravuje.

Psychiatři a soudci namítají, že svéprávnost chrání těžce duševně postiženého člověka například před tím, aby podepsal nevýhodnou smlouvu a někdo ho okradl.

„Zrovna na tyto případy občanský zákoník pamatuje. Máme v něm přímo ustanovení o neplatnosti právních úkonů, které jsou učiněny v duševní poruše, která člověka činí neschopnou ke konkrétnímu úkonu,“dodává Rittichová.

Stále víc lidí přichází v Česku o svéprávnost. Kritizuje to ombudsman i Štrasburk

Číst článek

Pokud je člověk zbaven způsobilosti, nemá přístup k soudu. Jediné řízení, které může zahájit, je o způsobilosti k právním úkonům.

Počet lidí, kterým soudy odeberou svéprávnost v Česku neustále stoupá. Bez občanského průkazu dnes v tuzemsku žije více než dvacet šest tisíc lidí. Ještě před pěti lety to bylo o tři tisíce osob méně. Českou praxi kritizují mnohé neziskové organizace, ombudsman a také Liga lidských práv.

Petra Benešová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme