Omluva za diskriminaci. Pražská teplárenská nejmenovala ženu do ředitelské funkce kvůli pohlaví

Společnost Pražská teplárenská se ve čtvrtek v deníku Mladá fronta Dnes (MfD) omluvila ekonomce Marii Čauševićové za diskriminaci při výběrovém řízení na místo finančního ředitele. Právo na omluvu přiřkl ženě Obvodní soud pro Prahu 7 na konci roku 2017. Loni v listopadu jeho rozhodnutí potvrdil odvolací pražský městský soud, sdělila mluvčí Markéta Puci.

Praha (Aktualizováno: 12:07 7. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Čauševićová u soudu v roce 2006 | Zdroj: Profimedia

Ekonomka se se společností soudí již od roku 2006. Čauševićová v žalobě požadovala dodatečné dosazení do funkce, omluvu v médiích a finanční satisfakci jeden milion korun.

„Žalobkyně je oprávněna uveřejnit na náklady žalovaného omluvu v deníku Mf Dnes v jeho čtvrtečním celostátním vydání v sešitu A tohoto deníku v rozsahu placené inzerce,“ uvedl v rozsudku obvodní soud. Její finanční nároky a požadavek na pracovní pozici však soudy zamítly. Podle justičního serveru je ve sporu opět podáno dovolání k Nejvyššímu soudu.

Diskriminace na pracovišti? Loni jí bylo nejvíc za tři roky, nejčastěji kvůli pohlaví a věku

Číst článek

Soudy se několikrát přiklonily na stranu Pražské teplárenské. Společnost se ale nyní Čauševićové v inzerátu v Mf Dnes omluvila.

„Obchodní společnost Pražská teplárenská se tímto veřejně omlouvá paní Marii Čauševićové za své jednání spočívající v diskriminaci z důvodu jejího pohlaví při výběrovém řízení na funkci finančního ředitele obchodní společnosti, kterého se paní Ing. Marie Čauševićová účastnila a v němž uspěla jako vhodný kandidát, avšak z důvodu jejího pohlaví nebyla do funkce finančního ředitele jmenována,“ napsala společnost.

Soudní spor

Představenstvo Pražské teplárenské v roce 2006 nevybralo ekonomku na místo finanční ředitelky, přestože v konkurzu uspěla. Doporučila ji poradenská firma. Společnost raději vyhlásila nový konkurz, který vyhrál muž. Čauševićová se poté obrátila na soud. Šlo zřejmě o první podobný spor v Česku.

Soudy se od počátku sporu v roce 2006 několikrát přiklonily na stranu Pražské teplárenské. Obvodní soud stejně jako později městský soud dříve rozhodly, že firma Čauševićovou nediskriminovala. V roce 2009 pak přezkoumal případ Nejvyšší soud a dospěl k závěru, že ekonomka při výběru znevýhodněna byla.

Kauzu vrátil zpět k projednání, poslední rozhodnutí padlo loni. Spor však ani po více než 12 letech neskončil, kauza míří opět k Nejvyššímu soudu.

Vyjádření firmy a Marie Čauševićové zjišťujeme.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme