Omnipol odmítá, že by měl za letouny CASA stamilionové provize

Dodavatel problematických letounů CASA tvrdí, že letouny nejsou předražené. Společnost Omnipol, která obchod mezi ministerstvem obrany a španělským výrobcem EADS zprostředkovávala, dnes uvedla, že její marže byla jen 85 milionů. To odpovídá zhruba třem procentům celé zakázky. Policie má ale v ruce posudek, že letadla jsou předražená o 658 milionů, a právě proto požádala sněmovnu o vydání tehdejší ministryně obrany a dnešní poslankyně za TOP 09 Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK společnosti Omnipol k zakázce na armádní transportní letouny CASA, Michal Hon

TK společnosti Omnipol k zakázce na armádní transportní letouny CASA, Michal Hon | Foto: Filip Jandourek

Generální ředitel Omnipolu Michal Hon odmítá, že by provize dosáhla částky 658 milionů korun. To je suma, která vzešla z posudku společnosti American Appraisal, o který se opírá policie.

Podle Michala Hona je ale rozdíl mezi tím, co Omnipol fakturoval státu a co mu fakturovali Španělé jen poloviční.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji společnosti Omnipol k nákupu letounů CASA mluvil na Radiožurnálu její generální ředitel Michal Hon

„Z částky 324 milionů korun byly odečteny bankovní a kurzovní náklady ve výši 133 milionu korun. Dále bylo zaplaceno 105 milionů korun na DPH, které pramení z výměny toho jednoho letounu za pět českých L159. Po odečtení těchto čísel se dostaneme k onomu magickému údaji 85 milionů korun, kterými dnes disponujeme,“ uvádí Hon.

„Od počátku jsme postupovali tak, že jsme předkládali nabídky výrobce a přidávali si k tomu čtyřprocentní marži, ve které jsou obsaženy rozsáhlé služby společnosti Omnipol,“ říká Hon.

Podle něj v obchodu hrála roli dohoda o výměnném obchodu v rámci tohoto kontraktu - že španělské stroje budou částečně splaceny pěti bitevními letadly L-159:

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech letadel CASA mluvil na Radiožurnálu Petr Sehnoutka

„V té době, jakož i dnes, měla česká strana problém s udáním těchto strojů. Španělská společnost Airbus military předpokládala jejich využití na jejich tréninkové základně v Talaveře. A nabídla tento částečně výměnný obchod. Druhý účastník, se kterým jsme byli také v kontaktu, toto zpočátku nenabízel.“

Hon odmítá, že by cena mohla klesnout, kdyby se na jejich nákup vypsalo výběrové řízení: „Nemohu to komentovat, je to čirá spekulace. Nicméně se domnívám, že by armáda doteď žádné letouny neměla. Protože konkurenční strany by se doteď odvolávaly.“

Podle manažerů Omnipolu není možné konstatovat, jestli byl nákup předražený, protože je nemožné určit obvyklou cenu stroje. Odborný posudek, z něhož vychází policie při žádosti o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání, navíc podle zástupců zmíněné společnosti může být zavádějící.

Vůči tomu se ale ohradili autoři citované studie, když tvrdí, že cenu stanovit možné je a tedy i konstatovat, že stát zaplatil zbytečně víc. Podle detektivů o 658 milionů korun, údajně právě vinou současné místopředsedkyně sněmovny za TOP 09. Za čtyři letouny CASA zaplatila Topolánkova vláda, tehdy už v demisi, tři a půl miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generální ředitel Omnipolu Michal Hon a bývalý ředitel výzbrojní služby ministerstva obrany Jaroslav Štefec mluví o nákupu letounů CASA v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Bývalý ředitel výzbrojní služby ministerstva obrany Jaroslav Štefec se domnívá, že cena za letouny CASA byla nadsazená.

„Samozřejmě se nejedná o pomoc paní místopředsedkyni Parkanové, i když se mne to dotýká. Ale jedná se například o to, že jsme atakováni a osočováni, že máme vrátit 680 milionů korun, které jsme nikdy neukradli a nikdy jsme je neměli,“ dodává generální ředitel Omnipolu Michal Hon.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas řekl, že názor Omnipolu na tento obchod pro něj není překvapivý:

„Oni samozřejmě tento obchod, jehož jsou integrální součástí, hájí. A asi těžko můžeme očekávat, že by připustili, že tam bylo něco v nepořádku.“

Letadla CASA | Foto: ČTK

Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka, pir, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme