'Obušku z GIBSu ven.' Proti Ondráčkovi se protestovalo po celé zemi

Po celé republice lidé v pondělí večer demonstrovali proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráček za totality zasahoval jako policista proti účastníkům protirežimních demonstrací.V Praze se zaplnila dolní část Václavského náměstí. Lidé pozvedli symbolické obušky z papíru a cinkali klíči.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 22:45 5. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestovalo se i v dalších městech - v Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Písku, Jihlavě, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové a Rožnově pod Radhoštěm.

Na pražském Václavském náměstí lidé nesli transparenty „Obušku z GIBSu ven, Pusťte na nás Ondráčka, Nechceme estébáky ve vládě“ a provolávali třeba „Bureše do koše“ či „Komouše nechceme“. V Brně se v centru sešli lidé s nápisy jako „Bureš pudeš“ nebo „Babiše v ČR nechceme“.

V Praze organizátoři sbírají podpisy na petici za volbu nového předsedy komise pro GIBS. Archy ve středu doručí do Sněmovny.

Bývalý policista Ondráček byl do čela komise zvolen na třetí pokus minulý pátek a volba vzbudila kontroverze, jak kvůli jeho minulosti, tak pro jeho současný postoj k ní. Ondráček prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje. V pátek ho zvolilo 79 poslanců, potřeboval 78 hlasů.

Text pokračuje pod online reportáží.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček demonstrace zkritizoval, podle něj je to „nenávistný antizemanovský protest“. Na twitteru také uvedl, že se těchto protestů účastní jen neúspěšní politici, kteří pohořeli ve volbách.

Organizátoři protestů sbírají podpisy na petici za volbu nového předsedy komise pro kontrolu GIBS. Premiér již v neděli na facebooku uvedl, že chce navrhnout odvolání Ondráčka. V pondělí řekl médiím, že v úterý projednají návrh na odvolání poslanci ANO.

I komunisté situaci kolem Ondráčka proberou na úterním jednání poslaneckého klubu. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je to zásadní otázka i pro případnou podporu komunistů Babišově vládě. Vyjádřit se k věci chce ale až po schůzce s Babišem.

Babiš v neděli kritizoval páteční absence opozičních poslanců, kteří podle něj mohli Ondráčkovu zvolení zabránit. Představitelé ODS, Pirátů, ČSSD a STAN v pondělí na to reagovali prohlášením, že by Babiš neměl svádět odpovědnost za zvolení Ondráčka na jiné. Připomněli, že Babiš sám při páteční volbě předsedy komise pro kontrolu GIBS ve Sněmovně nebyl a že bez hlasů poslanců ANO by se Ondráček do čela komise nedostal.

rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme