Úplatný exsoudce Havlín chce na svobodu, požádal soud o podmíněné propuštění z vězení

Po dvou a půl letech za mřížemi chce bývalý soudce Ondřej Havlín na svobodu. Jeho žádost o podmíněné propuštění z výkonu trestu už leží u soudu, který o ní rozhodne ve druhé polovině října. Havlín dostal trest pět let a tři měsíce za to, že jako soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 za úplatky manipuloval trestními řízeními, většinou pomáhal opilým řidičům.

Teplice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Havlín u Krajského soudu v Praze v únoru 2016 | Foto: Jiří Pánek / iDNES.cz | Zdroj: Profimedia

„Žádost podal. Veřejné zasedání týkající se jeho podmíněného propuštění je nařízeno na 18. října 2018,“ potvrdila informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí Okresního soudu v Teplicích Tereza Šponiarová. Právě na severu Čech o Havlínově žádosti budou rozhodovat.

Havlínův obhájce Michal Hráský zaslané dotazy odmítl s ohledem na mlčenlivost komentovat.

Zkorumpovaný soudce Havlín zůstane ve vězení, rozhodl Nejvyšší soud

Číst článek

Do vězení ho vezla policie

Někdejší soudce se nástupu do vězení bránil až do poslední chvíle. Za mříže ho v dubnu 2016 – měsíc po oficiálním termínu nástupu – odvezla policie.

Kladenský soud ho nejdříve za mříže poslal na 6,5 roku, odvolací Krajský soud v Praze mu trest zmírnil o více než rok. Havlín podal dovolání k Nejvyššímu soudu a se stížností se obrátil také na Ústavní soud. Ani v jednom případě ale neuspěl.

Někdejší soudce označil svůj případ za vykonstruovaný policií, na druhé straně se ale přiznal ke čtyřem z pěti bodů, „dojel“ prý na svoje „legrácky, srandičky a řeči“. Kromě Havlína soud potrestal také dnes již bývalého státního zástupce Františka Fialu, advokáta Karla Matějku nebo advokátního koncipienta a bývalého šéfa policejní inspekce Borise Štefla.

Celkem sedm aktérů

V kauze figurovalo celkem sedm obžalovaných. Brali peníze za ovlivnění soudce nebo zastavení trestního řízení.

Dříve byl diplomatem

Ještě před kariérou soudce Ondřej Havlín pracoval v diplomacii. Jako diplomat v Chorvatsku působil Havlín v letech 1993 až 1998. Poté se stal velvyslancem v Bulharsku. Z postu byl nakonec pro urážky hostitelské země odvolán.

Jejich trestnou činnost pomohly rozkrýt odposlechy. Havlín se na nich například chlubil, že si díky řešení dopravních deliktů přijde bokem měsíčně na 50 tisíc korun.

Mikrofony zachytily také jeho rozhovor se Šteflem, podle něhož Havlín pomýšlel na angažmá u Vrchního soudu v Praze. Jak uvádí prvoinstanční rozsudek v kauze, někdejší soudce nahlas přemítal, že tam „se berou melouny“.

‚Z toho chlastu ho vytáhnu‘

Jindy zase mikrofony v Havlínově kanceláři zachytily výroky jako „z toho chlastu ho vytáhnu“, „dá to dohromady půl melounu, to bychom si mohli každý kilo líznout“.

Díky odposlechům případ pokračuje. Policie na začátku letošního září podle deníku Právo obvinila státního zástupce Pavla Suchánka z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2.

Je přesvědčena, že od Havlína vzal úplatek za ovlivnění vyšetřování nehody opilého řidiče z roku 2013. „Pavlíčku, kdy půjdeš ke mně na soud, mám pro tebe ty prospekty na to suzuki,“ ptal se Havlín po telefonu Suchánka.

Policie stíhá pražského státního zástupce. Viní ho z korupce, která souvisí s případem soudce Havlína

Číst článek

Silná důkazní situace

Slovem „prospekty“ podle rozsudků nad Havlínem skupina používala pro úplatky. Oba muži se pak údajně setkali na parkovišti a Havlín úplatek předal. Sám Suchánek již v minulosti přijetí úplatku popřel.

Kladenský soudce Petr Sedlařík, který nad Havlínem a spol. vynesl nepravomocný rozsudek, je však přesvědčen o opaku. „Důkazní situace je takové síly, že dovoluje závěr o tom, že Havlín Suchánkovi nejen nabídl, ale ze svého pohledu i poskytl úplatek,“ napsal.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme