Exnáměstek Závodský uspěl s žalobou na resort financí. Jeho předčasné odvolání bylo nezákonné

Právník a whistleblower Ondřej Závodský uspěl se správní žalobou, kterou napadl své odvolání z funkce náměstka ministerstva financí. Pražský městský soud konstatoval, že státní tajemník ho odvolal ze služebního místa o několik dní dříve, než nabyla účinnosti příslušná systemizace schválená tehdejší vládou Andreje Babiše (ANO). Proti verdiktu se lze bránit pouze kasační stížností u Nejvyššího správního soudu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Závodský argumentoval i tím, že systemizace byla účelová a nesledovala legitimní cíle | Zdroj: Profimedia

Ondřej Závodský pracoval na ministerstvu financí od roku 2014. Řídil sekci, pod kterou spadaly například hazardní hry. Do funkce ho dosadila KDU-ČSL. V prosinci 2017 byl krátce po nástupu ministryně Aleny Schillerové (za ANO) odvolán na základě nové systemizace.

‚Peníze jsme zaplatili dnes.‘ Ministerstvo financí poslalo exnáměstkovi Závodskému dlužné odbytné

Číst článek

Soudkyně Ivanka Havlíková dala Závodskému za pravdu v tom, že státní tajemník o odvolání ze služebního místa rozhodl nezákonně. Rozhodnutí vydal už 27. prosince 2017, přičemž systemizace byla účinná až od 1. ledna 2018.

Soud poukázal na to, že Závodského bylo možné odvolat pouze tehdy, pokud by už bylo jeho služební místo zrušené, což se nestalo.

Soud proto zrušil rozhodnutí, kterým sekce pro státní službu ministerstva vnitra v březnu 2018 potvrdila rozhodnutí státního tajemníka ministerstva financí o Závodského odvolání, a vrátil jí věc k dalšímu projednání.

‚Účelová systematizace‘

Závodský argumentoval i tím, že systemizace byla účelová a nesledovala legitimní cíle. Změny se převážně dotkly náměstků, kteří byli členy či sympatizanty KDU-ČSL, tedy koaličního partnera z předchozí vlády. Zmínil i své osobní rozpory se Schillerovou, které podle něj zahrnovaly jak rozdílný světonázor, tak i záležitosti spojené s problematikou hazardních her.

Exšéf kabinetu vyhodnotil program vlády na výjezdu ministrů za ANO, od Schillerové dostal štědré bonusy

Číst článek

„V mé sekci byl i odbor majetku státu. Řešil citlivé kontrolní akce, které se týkaly ubytování ministryně Schillerové ve státní budově a podezření, že došlo k protiprávním, neřkuli trestněprávním aspektům tohoto ubytování,“ podotkl právník.

Soud však ve středu otázku legitimity systemizace nezkoumal. Důkazy navržené Závodským, mezi nimiž byl i výslech exministra financí Ivana Pilného (ANO), označil za nadbytečné pro posouzení dané právní otázky.

Jak informoval server iROZHLAS.cz v dubnu 2019, Závodský také po svém odvolání podal návrh na exekuci na stát. Resort financí mu totiž původně nezaplatil téměř 654 tisíc odbytného, na které měl podle zákona po svém konci na postu nárok. Peníze měl dostat v únoru, vyplaceny byly až v dubnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme