Onkologické centrum? Když má každý prvoligista stadion, dává smysl stavět národní, kritizuje Válek

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a ředitelem Fakultní nemocnice na pražských Vinohradech Petrem Arenbergerem plánují stavbu onkologického centra za sedm miliard korun. Má pravdu Česká onkologická společnost, která s jejich plánem nesouhlasí? Je nové mamutí centrum v zájmu pacientů? Tomáš Pancíř se ptal profesora Vlastimila Válka, lékaře a předsedy poslaneckého klubu TOP 09.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina byla před covidem v České republice druhou nejčastější příčinou úmrtí, a to dlouhodobě. Sama Česká onkologická společnost na svém webu píše, že případů každoročně přibývá. Proč je podle vás v této situaci špatně, že vláda hodlá postavit novou nemocnici s dvěma sty lůžky, která se má právě na léčbu rakoviny specializovat?
To by bezesporu nebylo špatně, kdyby to byla jedna z dalších nemocnic v regionu, kde chybí komplexní onkologické centrum. Pokud máme ale Karlovarský kraj, kde žádné takové centrum není – kde dodnes není jasná koncepce onkologické péče – tak budovat další centrum v Praze je nesmysl.

Nevyléčitelní onkologičtí pacienti často nezískají příspěvek na péči. ‚Je to chyba posudkových lékařů.‘

Číst článek

Potřebujeme mít síť kvalitních komplexních onkologických center, ta koncepce je dána dlouhodobě Českou onkologickou společností. Modrá kniha, což je taková česká bible pro onkologii, jasně definuje i postupy: my jsme v onkologii strašně daleko, i co se týče standardů, co se týče klinicky doporučených postupů.

A není to jen Česká onkologická společnost, je to stanovisko i Společnosti radiační onkologie, Společnosti gastrointestinální onkologie; je to v podstatě konsenzus odborných společností, velmi podobný názor má i vědecká rada a tak dále.

Tady není důvod budovat nějaký centrální ústav. Pokud mají všechny prvoligové fotbalové kluby špičkové stadiony, pak je čas na debatu, jestli nevybudovat nějaký megastadion v Praze, který by sloužil třeba pro pořádání mistrovství světa. Ale zatím nejsme ve fázi, kdy by všechny prvoligové kluby měly špičkové stadiony.

Vy jste z Brna. Právě v Brně funguje specializovaná onkologická nemocnice, a to Masarykův onkologický ústav. Jeho kapacita je mimochodem o čtvrtinu větší než plánovaná kapacita institutu, který má vyrůst v Praze. Máte pocit, že je dobře, že v Brně tento specializovaný ústav je?
To, co jste řekl, je a není pravda. V Brně sice je Masarykův onkologický ústav, kde já jsem kdysi po škole nastupoval jako doktorand, ale je součástí komplexního onkologického centra, které je v Brně jedno. Jeho součástí je bohunická nemocnice a nemocnice U Svaté Anny.

Až o 10 měsíců umí lékaři prodloužit život pacientům s rakovinou slinivky. Úplně vyléčení je ale výjimečné

Číst článek

A ta péče o onkologické pacienty je rozdělena mezi tyto tři zdravotnická zařízení. Je tedy potřeba se podívat, která skupina pacientů se léčí v Masarykově onkologickém ústavu a jaká péče se dělá tam, která část se dělá v Bohunicích a která u Svaté Anny. A to jsem úmyslně pominul děti, protože všechny děti s onkologickou diagnózou se léčí v jedné části Fakultní nemocnice Brno, v Dětské nemocnici. Tak a teď, která část té péče by měla být v tom národním onkologickém centru?

Na druhé straně, už jsem mluvil o tom, že počet případů rakoviny rok od roku roste. I zahraniční predikce jsou takové, že porostou. Třeba Americká onkologická společnost odhaduje, že do deseti let budou v USA nádorová onemocnění na prvním místě mezi příčinami smrti. Navíc tím, jak se léčba zefektivňuje, přibývá práce onkologům. Neuživil by se v této situaci v Praze další institut?
Bezesporu by se v České republice uživila další centra, ale znovu říkám: prve je potřeba dosáhnout stejné kvality onkologických center. My máme jasnou mapu České republiky, kde dokáže ÚZIS říct, jak cestují pacienti za onkologickou péčí, jak se přesunují mezi kraji. A to je špatně. Není dobře, aby se pacienti přesunovali.

Definujete velmi správně, že počet onkologických pacientů narůstá, ale je potřeba si říct jednu věc: u nás se sice zvyšuje počet onkologických onemocnění, ale současně se prodlužuje délka života pacientů a snižuje mortalita. O to víc musíme dbát na to, abychom měli kvalitní screening – karcinomu prsu, děložního čípku, prostaty, plic, kolorektálního karcinomu. Minimálně těchto pět a tam musíme napnout naše úsilí. Screening není o centralizaci, ale o kvalitě v regionech.

Máme místní onkologická centra. Onkolog musí být v každé okresní nemocnici, protože léčba onkologického pacienta není jen o onkologovi, to je i chirurg, urolog, dermatolog a další odborníci, kteří se zabývají léčbou. A pak máme komplexní onkologická centra, která jsou provázána s indikačními komisemi, a tato komplexní centra léčí komplikované pacienty. Ten systém je výborně nastaven, máme jedny z nejlepších výsledků na světě, je teď jen potřeba ten systém kultivovat a zlepšovat kvalitu, ale plošně – ne něco vyzobnout.

Tomáš Pancíř, jkh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme