Onkologové kritizují způsob placení za péči o pacienty. Koncem roku by mohly dojít peníze

Pacientů s rakovinou přibývá, peníze na jejich léčení nemusí koncem roku stačit, varuje Česká onkologická společnost. V Česku se každý rok zvýší počet nemocných o dvě až tři procenta. Víc pacientů také žije déle a lékaři se o ně starají. Nedostatek peněz Česká onkologická společnost nekritizuje, chápe ho. Měl by se ale změnit systém plateb onkologickým centrům - místo paušálu platit za pacienta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, čekárna, poliklinika, (ilustrační foto)

Nemocnice, čekárna, poliklinika, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

České zdravotnictví se potýká s chronickým nedostatkem financí - a tím také například ministerstvo a pojišťovny zdůvodňují takzvanou restrukturalizaci lůžkové péče, rušení tisíců akutních lůžek a vybraných nemocnic. Váznou i smlouvy, které mají zdravotnická zařízení uzavřít s pojišťovnami na příští rok.

Nejistotu v tomto ohledu pociťuje i jeden ze špičkových oborů péče - jak dnes upozornili zástupci České onkologické společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úhradách plateb onkologické péče mluvil prof.MUDr. Luboš Petruželka, člen výboru České onkologické společnosti

„Současná úhrada plateb onkologicky nemocných je značně složitý problém,“ upozornil přednosta Onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice a člen výboru České onkologické společnosti Luboš Petruželka.

„Soustřeďuji se na úhradu léčby farmakoterapií, to znamená nikoli na úhradu chirurgických výkonů, diagnostických a dalších. V současnosti jsou vyčleněna tzv. komplexní onkologická centra, na kterých je možné podávat finančně náročnou léčbu, která se nazývá terčová nebo biologická.“

„A v současnosti je to tak, že jednotlivá centra mají smlouvy s pojišťovnami, které vymezují určitý počet nemocných na určité diagnózy, což samozřejmě není snadné odhadnout a stav není zcela průhledný,“ posteskl si Petruželka.

„Je nutné mít průhledné financování a vědět, na kolik nemocných s určitým lékem každé centrum má. A centra by měla mít stejné šance, možnosti. A nejlepší by bylo, kdyby platba šla přímo za pacientem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech onkologických center natáčela redaktorka Lenka Jansová

Paní Martině se snažili v Praze vysvětlit, že by se měla léčit v Ústí nad Labem, kde žije. Ona je ale přesvědčená o tom, že si může svého lékaře svobodně vybrat. A takových případů je řada.

Léčba jednoho onkologicky nemocného pacienta stojí přes milion korun ročně.

„Musí rozhodovat, jestli překročí rozpočet a budou spoléhat na to, že to pojišťovna uhradí, nebo kdyby k tomu sáhli a pacienta neléčili podle doporučených postupů, pak se vystavují soudnímu stíhání ze strany pacienta, který by lékaři prohráli,“ říká předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

V pražském Motole podle primářky onkologického centra Jany Prausové pacientů rychle přibývá:

„K nám přicházejí nejen pacienti z Prahy a Středočeského kraje, vůči kterým máme samozřejmě povinnost, a dělíme se s druhým komplexním onkologickým centrem Bulovkou a dalšími pracovišti Prahy, k nám přibývají pacienti i z jiných regionů – z Ústeckého kraje, Libereckého kraje, Jihočeský kraj, ale i Karlovy Vary. Za těmito pacienty bohužel peníze do Motola nepřicházejí.“

Ministerstvo zdravotnictví ale uklidňuje. Náměstek Ferdinand Polák nemá z celé republiky jedinou zprávu o pacientovi, který by kvůli penězům nedostal potřebné léčení: „Já jsem přesvědčen o tom, že onkologická péče je v České republice na vysoké úrovni.“

Ročně trpí rakovinou až 80 tisíc lidí.

Milan Kopp, Lenka Jansová, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme