Onkologové: Kvůli vyhlášce nejsou peníze na moderní léčbu

Onkologové si stěžují, že kvůli úhradovým vyhláškám ministerstva zdravotnictví nejsou prostředky na moderní, život zachraňující léky. Všeobecná zdravotní pojišťovna ale tvrdí, že nemocnice letos dostaly o miliardy korun víc než loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček říká, že kvůli snižování rozpočtů může být drahá léčba novému pacientovi nabídnuta až poté, co jiný pacient, který tyto léky užíval, zemře.

"Jestliže máme pacienta, který potřebuje lék, který ho může uzdravit a který stojí například milion korun ročně, tak v dané situaci, kdy nemáme možnost navyšovat rozpočty, tento lék nemůžeme nasadit," řekl Vorlíček.

Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka mají lékaři peněz na léky víc než dřív. Problém je prý v tom, že nejsou dobře informovaní. Jako příklad Horák uvádí praktické lékaře, mezi nimiž na začátku roku vznikla panika, že musejí výrazně šetřit.

"Oni drasticky omezili léčbu, preskripce poklesla o desítky procent. My jsme říkali, že obavy nejsou odůvodněné, že je to psychóza, kterou vytvářejí některá sdružení. Dneska tito lékaři najednou vidí, že ta jejich úsporná opatření na ně tvrdě dopadla a že k nim vůbec nebyl důvod," uvedl Horák.

VZP a onkologové se shodují v jednom - na drahou, život zachraňující léčbu bude dost peněz jen tehdy, když si léky a lékařskou péči při drobných onemocněních budou pacienti hradit sami.

Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme