Vojenská přehlídka, koncert, ohňostroj i vyznamenání. Česko slaví 100 let od vzniku státu

Prezident Miloš Zeman předal večer na Pražském hradě státní vyznamenání. Loni jím ocenil 39 osobností. Česká republika v neděli slaví 100 let od založení samostatného Československa. Na pražské Evropské třídě proběhla odpoledne vojenská přehlídka. Později na Staroměstském náměstí zazněl koncert Českého rozhlasu, po setmění připomněl výročí ohňostroj u Vltavy.

Praha (Aktualizováno: 20:00 28. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší čeští a slovenští ústavní činitelé položili během pietního aktu na pražském Vítkově věnce a květiny u hrobu neznámého vojína a společně uctili památky padlých vojáků. Piety se zúčastnili mimo jiné prezidenti a premiéři Česka a Slovenska - Miloš Zeman, Andrej Kiska, Andrej Babiš a Peter Pellegrini.

Pandury, tanky a 1700 vojáků. Jakou techniku předvede armáda v Evropské ulici v Praze?

Číst článek

Prezident poté odjel na Pražský hrad, kde jmenoval generály deset z dvanácti navrhovaných vojáků a policistů. Zeman opět odmítl jmenovat ředitele BIS Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku.

Následně se od 14 hodin na pražské Evropské třídě konala vojenská přehlídka. Po třídě pochodovalo více než 2100 lidí a projížděly stovky kusů techniky. Zapojení letecké techniky bylo kvůli oblačnému a deštivému počasí omezeno. Spolu s prezidentem přehlídce přihlíželo asi 1500 hostů včetně zahraničních. Premiér Andrej Babiš (ANO) poté přijal na úřadu vlády amerického ministra obrany Jamese Mattise. 

Lidé 100 let republiky oslavili i na koncertě Českého rozhlasu Největší hity století, který se konal na Staroměstském náměstí.

V Praze jsou kvůli oslavám rozsáhlá dopravní omezení nejen silniční, ale i letecké dopravy. Výročí vzniku Československa si lidé připomenou i v mnoha dalších městech a obcích po celém Česku i Slovensku.

dbr, jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme