Premiér podá demisi ve čtvrtek, oznámil Hrad. Vláda by mohla pokračovat i bez Babiše a Sobotky

Předseda vlády a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka podá ve čtvrtek na Pražském hradě demisi do rukou prezidenta Miloše Zemana. Informoval o tom na Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Za prezidentem už ve středu odpoledne zamíří ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš i ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Koaliční strany po celý den jednají, co se bude dít po demisi vlády. Odmítají sice vypsání předčasných voleb, jejich názory na budoucnost kabinetu se ale liší. Vláda by například podle lidovců mohla pokračovat bez Babiše i Sobotky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka | Zdroj: ČTK

„Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka ve čtvrtek 4. května 2017 v 15:15 hodin na Hradě podá demisi do rukou prezidenta republiky," sdělil mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Prezident bude už ve středu odpoledne nejprve mluvit s ministrem financí Andrejem Babišem. Sejít se mají kolem třetí hodiny. Politici se budou podle Ovčáčka zabývat aktuálními politickými otázkami. Schůzka byla naplánovaná ještě před tím, než v úterý padl návrh na demisi vlády.

ANO spustilo kampaň. Babiš se zalepenými ústy byl v plánu už od pátku

Číst článek

Na Pražský hrad po ministrovi financí zamíří v půl páté odpoledne ministr vnitra Milan Chovanec. O schůzku požádal Chovanec a uskuteční se s vědomím premiéra Bohuslava Sobotky i politického grémia ČSSD. Ve čtvrtek má pak Zeman schůzku s vicepremiérem a předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák řekl, že Chovanec bude se Zemanem jednat o dalších krocích. „Je potřeba znát postoj pana prezidenta, protože on v tuto chvíli samozřejmě je jedna z těch nejvýznamnějších figur," řekl Sklenák. Nedokázal ale odpovědět na dotaz, proč za Zemanem jde Chovanec, a ne Sobotka.

Místopředseda sociální demokracie Chovanec patří v ČSSD mezi příznivce prezidenta Zemana, zatímco vztahy Zemana a Sobotky jsou komplikované.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se pak s hlavou státu sejde ve čtvrtek kolem půl druhé odpoledne.

KDU-ČSL: Vláda bez Babiše i Sobotky?

Lidovci jsou připraveni dokončit mandát vlády v demisi i jednat o jiných variantách. Řešení situace ale bude podle šéfa KDU-ČSL záležet na prezidentovi Miloši Zemanovi. „Je to v jeho rukou. Pro nás je důležité, že jsme připraveni nějak dokončit náš mandát, třeba i v demisi, a jsme připraveni jednat i o jakýchkoli jiných variantách," řekl Bělobrádek.

Lidovci podle něj budou respektovat jakékoli Zemanovo rozhodnutí. Předčasné volby by nepovažoval za nejlepší řešení. Vláda by pak podle Bělobrádka mohla například pokračovat ve stejném půdorysu, ale bez ministra financí Babiše i předsedy vlády Sobotky. Je to prý jedna z možných variant, kterou se budou zabývat jednotlivé strany i celá koalice.

Podle lidoveckého ministra zemědělství Mariana Jurečky by takto vláda mohla fungovat až do podzimních voleb. „Dávalo by to šanci, aby se dokázaly dokončit klíčové legislativní návrhy, které jsou v Poslanecké sněmovně. Pokud tu nebude fungovat koaliční smysluplná většina, tak většina zákonů bude procházet sněmovnou velice komplikovaně," dodal Jurečka.

ČSSD: Vláda bez Andreje Babiše

Užší vedení ČSSD také nechce vládní krizi řešit předčasnými volbami. Umí si rovněž představit, že by současný kabinet vládl až do voleb v demisi. Považuje ale za nepřijatelné, aby byl Babiš nadále v kabinetu se souhlasem sociální demokracie.

Rekonstrukce demise vlády: jak Sobotka překvapil sociální demokraty. A všechny ostatní

Číst článek

„Shodli jsme se na tom, že varianta předčasných voleb není zdaleka optimální řešení. Že by bylo lépe, aby tu byla vláda a volby se uskutečnily v řádném termínu," doplnil Sklenák.

Nejlepší variantou by podle něj bylo, kdyby po demisi vlády na půdorysu současných koaličních stran vznikl nový kabinet bez Babiše, který by opět vedl Sobotka.

ANO: Vláda v demisi

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek zopakoval, že hnutí preferuje, aby vláda v případě podání demise Sobotkou dokončila svůj mandát v demisi.

Po odpoledním jednání Babiše se Zemanem se chce se svým šéfem setkat. „Zvolíme nějaký další postup," řekl Faltýnek. Předpokládá, že v nějaké velmi krátké době se sejde předsednictvo, případně výbor hnutí.

Shrnutí demise vlády: Babiš (ne)mučedníkem, Sobotka (ne)zbabělcem, Hrad zatím mlčí

Číst článek

Ministři hnutí ANO jsou proti předčasným volbám. Odmítají ale i demisi vlády, sami z kabinetu odcházet nehodlají. „My dnes chceme jasně říct na vládě panu premiérovi, že my nejsme pro demisi jako koaliční hnutí, že nám to připadá zbytečné a že my jako ministři ANO demisi podávat nebudeme," řekl ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec.

Odmítl také, aby z vlády odešel Andrej Babiš. Podle Brabce sice ministr financí byl k opuštění kabinetu připravený, ostatní členové ANO mu to ale rozmluvili, protože by tímto krokem podle nich přiznal vinu za věci, které mu premiér vytýká.

Pravicová opozice: Předčasné volby

Pravicová opozice je pro předčasné volby. Nejlepším řešením vládní krize by podle TOP 09 byly předčasné volby do konce června. K případnému zářijovému termínu má strana nejednoznačný postoj. Pro předčasné volby je i předseda ODS Petr Fiala.

„Jediným legitimním východiskem ze situace, do níž nás dostali Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka, je urychlení termínu voleb. Je to v zájmu ČR," uvedl na Twitteru Fiala.

Anna Kottová, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme