V Česku je evidováno 16 obětí v souvislosti s koronavirem, počet nakažených je 2817

V Česku zemřeli další tři lidé s nákazou novým typem koronaviru. Počet obětí nákazy tak stoupl na 16. Pozitivních případů je k nedělní noci 2817. Jednou z obětí nového typu koronaviru je zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice, která je tak zřejmě první obětí nákazy mezi zdravotníky. V zemi bylo pozdě večer potvrzeno 2805 případů onemocnění, jedenáct lidí označily nemocnice za vyléčené.

Praha (Aktualizováno: 7:11 30. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku bylo k nedělnímu večeru evidováno 2817 pacientů nakažených novým typem koronaviru | Foto: Martin Meissner | Zdroj: ČTK/AP

Jednou z obětí nového typu koronaviru v Česku je zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice, uvedly v neděli večer Seznam Zprávy.

Mluvčí nemocnice Petr Sulek sdělil, že zemřela doma a s ohledem na přání rodiny nebude sdělovat žádné další informace. Žena je tak zřejmě první obětí nákazy mezi zdravotníky.

První úmrtí člověka s koronavirem v neděli ohlásil Karlovarský kraj, kde zemřel 82letý muž z Chebska s dalším chronickým onemocnění. Kraj má ale také prvního vyléčeného pacienta.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze v neděli zemřela žena, ročník 1940, u které se potvrdil nový koronavirus. Podle nemocnice měla rakovinu a COVID-19 nebyl příčinou úmrtí. Jde o seniorku z Domova seniorů v Michli.

Text pokračuje pod online reportáží.

Nákaza na Havlíčkobrodsku

Jednou z obětí je i klientka domova pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu (ročník 1943). „Měla jiná vážná chronická onemocnění,“ řekla novinářům mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Nákaza se v břevnickém domově podle hygieniků potvrdila u 20 z 22 klientů a u devíti pracovníků. Do nemocnice byly v sobotu přepraveny dvě klientky. Obyvatelé, kteří zůstali v domově, jsou podle ředitelky Hany Hlaváčkové v celkem dobrém zdravotním stavu. 

Hygiena zrušila od pondělí karanténu Litovelska a Uničovska, policejní hlídky opustí lokality do půlnoci

Číst článek

„Noc byla klidná a personál pracuje,“ řekla mluvčí. V domově je nyní 20 klientů. Dva lidé, u nichž se nákaza neprokázala, jsou podle ředitelky izolovaní na samostatném pokoji. Domov je v karanténě.

V domově se do sobotního večera potvrdila nákaza u 20 klientů a šesti jeho pracovníků. Na základě výsledků dalších testů se počet nakažených z řad personálu zvýšil na devět, řekla v neděli ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Alena Dvořáková.

COVID-2019 v Česku

Počet obětí nákazy v Česku v neděli stoupl na 16. Pozitivních případů je k nedělní noci 2805. Aktualizované údaje zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Od začátku epidemie bylo na koronavirus provedeno v Česku už 40 700 testů. Z nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, se dosud vyléčilo 11 lidí.

Aktuálně ke #COVID19 v ČR: K dnešnímu ránu bylo provedeno již 40 700 testů, počet pozitivních případů dosáhl 2669. 11 lidí se z nemoci vyléčilo, bohužel už 13 jich podlehlo. Doplnili jsme a vylepšili naši stránku s grafy a přehledy, sledovat můžete na: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

09:45 – 29. 03. 2020

10 97

Zatím druhý nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených zaznamenalo ministerstvo ve středu, bylo to 291 případů. V posledních dnech ale roste také počet testů na koronavirus. Za pátek jich zdravotníci provedli 5247, tedy asi o 800 více než o den dříve. Údaje o počtech testů za sobotu ministerstvo zatím nezveřejnilo. Celkem už ale bylo provedeno v Česku přes 40 700 testů na koronavirus, uvedlo ministerstvo zdravotnictví na svém webu.

První tři případy onemocnění oznámilo Česko 1. března a počet pacientů vyléčených z nemoci COVID-19 se změnil naposledy v pátek, kdy lékaři oznámili 11. případ. Byl jím člověk, který se léčil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Počet úmrtí pacientů s koronavirem v Česku se změnil v neděli ze sobotních jedenácti obětí.

Šíření nákazy

Čtyři pětiny nemocných se infikovaly v Česku, pětina v zahraničí. Ze zemí, v nichž se Češi nakazili, stále převažuje Itálie a Rakousko. Nejvíce nakažených úřady evidují v Praze, kde jich k nedělnímu ránu bylo podle ministerského webu přes 730. Středočeský kraj má přes 350 nakažených a třetí nejvyšší počet lidí s nákazou COVID-19 je v Moravskoslezském kraji, 280.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v sobotu v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že situace v počtu nakažených v Česku není nejpříznivější. „Nastává kritická fáze epidemie, kdy uvidíme, jak si na tom s tou epidemií stojíme,“ řekl. Situaci bude podle něj možné ale vyhodnotit až v následujících dnech.

Kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem byla v Olomouckém kraji od pondělí 16. března uzavřena oblast se zhruba 24 000 obyvateli. Lidé nemohli opustit katastrální území a striktně měli podle nařízení omezen také pohyb. Do uzavřené lokality spadá město Litovel, Uničov a dalších 19 obcí. 

V neděli se hygienici rozhodli, že od pondělí zruší mimořádná opatření, která tuto oblast uzavřela. „Podle hygienků opatření splnila svůj účel a hlídky policie a vojenské policie se stáhnou z oblasti do půlnoci,“ uvedl hejtman kraje Ladislav Okleštěk (ANO) pro Radiožurnál.

COVID-19 ve světě

Ve světě mají nyní nejvíce potvrzených případů koronaviru Spojené státy. Podle údajů univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje, počet nakažených Američanů překročil přes 123 000 a přes 2000 lidí tam na nákazu zemřelo. Nejvíce obětí nemoci COVID-19 má Itálie, kde počet mrtvých přesáhl hranici 10 000. Třetí nejvyšší počet nakažených, téměř 82 000, zaznamenala Čína, kde se nový typ koronaviru objevil loni koncem roku poprvé a kde nemoci podlehlo na 3300 lidí.

Česko poslalo ochranné obleky do Itálie a Španělska. ‚Je jich dostatek, nebudou chybět,‘ řekl Petříček

Číst článek

Koronavirus se šíří i ve státech jihovýchodní Asie. Nejhorší situace je podle dosavadních statistik v Malajsii, kde se dosud nakazilo 2470 lidí. Tamní úřady v neděli oznámily 150 nových případů infekce.

Thajsko v pondělí oznámilo 136 nových případů nákazy koronavirem. Nakažených je v zemi celkem 1524, píše agentura Reuters.

Dalších 130 případů nákazy v neděli potvrdilo ministerstvo zdravotnictví v Indonésii, kde je nyní celkem 1285 nakažených. Nemoci v jednom z nejlidnatějších států světa podlehlo 144 lidí a 64 pacientů se již uzdravilo. Indonésie dosud otestovala 6500 lidí.

Filipínské ministerstvo zdravotnictví v neděli informovalo o dalších 343 potvrzených případech nákazy, celková bilance v zemi tím vzrostla na 1418. Počet mrtvých se zvýšil na 71, od včerejška zemřeli další tři lidé.

Spojené státy americké

V sobotu šéf Bílého domu hovořil o tom, že pro New York, New Jersey a určité části Connecticutu zvažuje karanténu. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) krátce po prezidentově tweetu vyzvalo obyvatele New Yorku, New Jersey a Connecticutu, aby v příštích 14 dnech nikam necestovali, pokud to není nezbytně nutné.

V noci na neděli se Trump rozhodl, že karanténu nakonec nenařídí. „Karanténa nebude nutná. Podrobnosti o opatřeních zveřejní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí," napsal Trump v noci na neděli SELČ na twitteru. CDC vzápětí vyzvalo obyvatele zmíněných států, aby dva týdny necestovali. Výzva se netýká zaměstnanců odvětví, která jsou klíčová pro fungování infrastruktury, tedy například zdravotníků, řidičů kamionů či pracovníků finančních služeb.

Domestic Travel Advisory: Due to extensive community transmission of #COVID19 in New York, New Jersey, and Connecticut, CDC urges residents to refrain from non-essential domestic travel for 14 days effective immediately. Read more: bit.ly/3bzmFwh

04:34 – 29. 03. 2020

1787 2466

Vyhlášení karantény v New Yorku, New Jersey a Connecticutu prosazoval republikánský guvernér Floridy Ron DeSantis a další guvernéři, kteří chtějí zabránit cestování lidí z těžce postižených oblastí do jejich států. Myšlenka ale ihned vyvolala kritiku vůdců dotčených regionů, podle nichž by toto přísné opatření vyvolalo paniku.

Úmrtí dítěte

Ve Spojených státech zemřelo dítě mladší jednoho roku, u kterého byla diagnostikována nákaza koronavirem. O jeho úmrtí informoval v sobotu guvernér státu Illinois Jay Robert (J.B.) Pritzker. Zatím není jasné, zda dítě netrpělo ještě nějakými dalšími zdravotními problémy, napsala agentura AFP.

Na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, umírají častěji starší či chronicky nemocní lidé. Děti nákaza z velké části ušetřila a úmrtí velmi mladých pacientů jsou vzácná, připomněla AFP.

Spojené státy registrují více než 123 000 případů nákazy koronavirem, což je nejvíc na světě. Přes 2000 lidí infekci podlehlo.

ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme