Testy v neděli odhalily 504 nakažených koronavirem, v některých krajích se vrací žáci do škol

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 504 nových případů onemocnění covid-19, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 320 méně a je to nejnižší denní přírůstek od loňského 6. září. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 10:58 3. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotníci v neděli naočkovali proti koronaviru 19 796 lidí, proti předchozí neděli je to sice nárůst přibližně o 1400, nicméně za minulý týden je to nejnižší počet vykázaných dávek vakcíny v jednom dni.

Od zahájení očkování proti koronaviru na konci loňského roku zdravotníci aplikovali 3,2 milionu dávek vakcíny, plně očkováno je 1,012 milionu lidí. Minulý týden v pracovní dny zdravotníci v průměru podali téměř 66 000 dávek vakcíny. Nejvíce jich aplikovali ve čtvrtek, přes 77 000, což bylo nejvíce v jednom dni od začátku vakcinace.

Spolu se zlepšováním situace ohledně šíření koronaviru pomalu klesá i zátěž nemocnic a většina nemocnic se zvolna vrací i k neakutním operacím a dosud odkládané péči. K dnešnímu ránu bylo podle ministerstva volných 28 procent lůžek s umělou plicní ventilací a 30 procent standardních lůžek s kyslíkem.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, stouplo k dnešku na 0,89 z 0,88. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, je 19 dní po sobě.

Na 100 000 obyvatel v Česku nyní připadá 134 potvrzených případů covidu za sedm dní, o tři méně než předchozí den. Právě tento ukazatel je pro vládu v současné době rozhodující při uvolňování protiepidemických restrikcí. V jednotlivých okresech i krajích se údaj značně liší. Nejpříznivější je v Karlovarském kraji, kde za poslední týden přibylo 54 nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Naopak ve Zlínském a Jihočeském kraji je přes 200 nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Mezi okresy se nákaza nejvíce nyní šíří na Zlínsku s 250 nově nakaženými na 100 000 obyvatel za sedm dní.

Testů na koronavirus bylo v neděli provedeno u laboratoří téměř 62 000 testů na covid, z toho přesnějších PCR testů bylo na 5600, ostatní byly antigenní.

Od loňského března se nákaza v zemi potvrdila u více než 1,6 milionu lidí. Z toho 29 365 pacientů s potvrzenou nemocí covid-19 zemřelo. Další aktuální údaje, například o počtu hospitalizovaných či případů na 100 000 obyvatel za týden, zveřejňuje ministerstvo později.

Návrat dětí do škol

V pondělí se také otevřely po delší době kadeřnictví a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata, které byly kvůli epidemii dosud zavřené. V Praze a šesti krajích s nejpříznivější epidemickou situací se navíc vracejí do lavic žáci druhého stupně základních škol, zatím rotačně. Otvírají se tam také galerie a muzea. Ze tří na sedm ode dneška stoupne počet krajů, kde mohou do mateřských škol chodit všechny děti.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme