Vláda schválila prodloužení kompenzačního bonusu. K uvolňování před Velikonocemi nedojde

O kompenzační bonus 1000 korun denně určený podnikatelům a společníkům malých firem bude možné požádat i za duben. Prodloužení o jeden měsíc v pondělí schválila vláda, sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo výzvu k novým programům podpory COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 18:32 29. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři Jan Blatný a Karel Havlíček na tiskové konferenci po jednání vlády 23. prosince 2020. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Na Velký pátek budou muset mít všechny obchody zavřeno, běžně nesmějí být prodejny nad 200 metrů čtverečních podle zákona o prodejní době v maloobchodě v provozu jen na Velikonoční pondělí. Nařízení vyplývá z platného vládního usnesení v boji proti koronaviru, kdy ve státní svátky mohou fungovat jen čerpací stanice, lékárny či prodejny na letištích nebo nádražích.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) je zákaz prodeje na Velký pátek nesmyslný a povede jen k větší koncentraci lidí v obchodech ve čtvrtek a sobotu. V pondělí to řekl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Ministryně Schillerová řekla, že vláda respektovala názor ministra zdravotnictví a hlavní hygieničky a neplánuje umožnit prodej na farmářských trzích. „Jakékoliv opatření, které by zvedlo mobilitu, nechtějí v žádném případě dopustit,“ řekla Schillerová. Podle ní má ministerstvo zemědělství dostatek prostředků na kompenzace pro takové případy. 

Nouzový stav musí trvat se všemi opatřeními, řekl Blatný. Omezení pohybu nevyjímaje

Číst článek

„Před Velikonocemi se nic nového otevřít neumožní,“ doplnila místopředsedkyně vlády. 

Kompenzační bonus finanční správa vyplácí na základě nového zákona, který zvýšil příspěvek z 500 na 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 Kč denně. Bonus již nově není navázán na nouzový stav a podpora je zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. Zákon umožňuje vládě prodlužovat příspěvek svým nařízením, není tak již potřeba novelizovat zákon.

„Nový kompenzační bonus až 1 000 Kč denně pokračuje a žádat o něj můžete hned od čtvrtka 1. dubna,“ uvedla ministryně.

Programy pro firmy

Nové dva programy nahradí dosavadní specifické dotační tituly jako COVID nájemné nebo COVID gastro uzavřené provozovny. Program COVID 2021 právě navazuje na COVID gastro, ve kterém měli podnikatelé nárok na 400 korun na zaměstnance za den uzavření. MPO v něm udělalo i další úpravy.

„Platit bude pro všechny podniky s minimálním propadem tržeb v porovnání s loňským nebo předloňským lednem a únorem o 50 procent, nejen uzavřené. Pokud má firma do tří zaměstnanců, minimální částka bude vždy 1500 korun, ať už má jednoho nebo tři pracovníky, to znamená, že tento podnikatel získá 45 000 korun za měsíc,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Zákaz pohybu mezi okresy se projevil nejvíce v Praze. Mobilita se celkově snížila o třicet procent

Číst článek

Podpora bude poskytována na náklady na provoz a udržení podnikatelské činnosti, tedy na osobní náklady, náklady na materiál, služby jako je leasing, odpisy, daně a poplatky, splátky úvěru či režijní náklady.

„Oba programy jsou kombinovatelné s programem Antivirus, ale nejsou kombinovatelné vzájemně. A není možné kombinovat je s programem, který představila místopředsedkyně vlády, tedy s kompenzačním bonusem,“ řekl vicepremiér Karel Havlíček.

K mírným změnám došlo i na cestovatelském semaforu. Mezi země s extrémním rizikem byla zařazeny Kolumbie a Peru. „Od 30. dubna do 31. května bude zakázán všem občanům České republiky a všem cizincům s trvalým pobytem v České republice vstup do těchto zemí,“ uvedl na tiskové konferenci ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

ban, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme