‚Vstřícný posun‘. Úleva z didaktických testů bude platit i pro dálkové či večerní studium, řekl Babiš

Maturitní didaktické testy nebudou muset skládat ani ti studenti zdravotnických a sociálních oborů, kteří mají dálkové, večerní či kombinované studium. Ve svém pořadu Čau lidi to v neděli uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ostatní studenti těchto oborů dostali úlevu již dříve, protože kvůli epidemii covid-19 pracují v nemocnicích nebo v domovech seniorů. Premiér zároveň všechny maturanty požádal o trpělivost.

sledovali jsme online Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Didaktické testy nebudou muset skládat ani studenti zdravotnických a sociálních oborů, kteří mají dálkové, večerní či kombinované studium | Foto: Filip Jandourek

Babiš studentům vzkázal, že ohledně podoby maturit stále jedná s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO).

„Jeden z výsledků našeho jednání je, že to opatření, které umožňuje žákům zdravotnických a sociálních oborů uznat vykonání povinných didaktických testů podle průměrné známky z vybraných vysvědčení, ministerstvo školství nově rozšíří o žáky těch stejných zdravotních a sociálních oborů vzdělávání, kteří studují jinou formou vzdělávání – dálkové, večerní nebo kombinované,“ řekl premiér. Označil to za „další vstřícný posun vůči těm, kteří mají teď maturovat“.

‚Premiér je v tom sám.’ Zástupci škol znovu odmítli úřední maturity, studenti podle nich potřebují jistotu

Číst článek

Úprava maturit

Maturity se letos budou kvůli koronavirové situaci a dlouhodobému zavření škol konat v upravené podobě. Maturanti nebudou muset skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Rozhodnout se pro ně budou moci dobrovolně.

Pro maturanty, kteří nepracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, zůstanou státní didaktické testy povinné, ale prodlouží se u nich čas. Všechny maturanty pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru.

Podle údajů Cermatu se k státním didaktickým testům letos přihlásilo 70 987 studentů. Kolik z nich nebude testy skládat v důsledku úlev kvůli epidemii covidu-19, bude Cermat vědět až po skončení zkoušek. Doklad o splnění všech podmínek mohou předložit do 17. května.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Tradiční podoba

Státní maturita je podle zákona povinná z češtiny a druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem.

Člověk s maturitou se státu vyplatí. Na daních odvede o 2,5 milionu více než se základním vzděláním

Číst článek

Babiš už dříve zpochybnil potřebnost skládání tradiční maturity. Přišel s nápadem na úřední maturitu, tedy na to, že maturanti by letos na maturitním vysvědčení mohli mít známky podle průměru za celé své studium střední školy.

Ministr Plaga ani mnozí odborníci s nápadem nesouhlasí. Média spekulovala o tom, že rozpor ohledně úřednické maturity je jedním z důvodů, proč chce Babiš Plagu odvolat. Ministr ale nakonec ve funkci zůstal, jeho setrvání v čele resortu podpořili zástupci vysokých škol a školských organizací.

aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme