Oproti minulému týdnu klesl k pátečnímu večeru počet nakažených i podíl pozitivních testů

Epidemie nemoci covid-19 v Česku dále zpomaluje. K pátečním 18.00 přibylo 2151 případů, zhruba o 800 méně než minulý pátek k večeru. Také aktuálně zveřejněný podíl případů na počtu provedených testů za čtvrtek je nižší oproti minulému čtvrtku i proti středě. Klesl ze středečních asi 22,3 procenta na 21,2 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na covid-19 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Denní nárůst množství nakažených byl nižší i ve čtvrtek, kdy laboratoře odhalily za celý den 4048 nakažených, asi o 2400 méně než předchozí čtvrtek.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno celkem přibližně 514 tisíc případů covidu-19. Zemřelo již 7934 nakažených. Ve čtvrtek přibylo 113 úmrtí, zhruba stejně jako ve středu, a v pátek zatím k večeru 54 úmrtí.

V současnosti covidem-19 trpí přes 73 tisíc lidí. U většiny z nich má nemoc lehčí průběh, v nemocnicích je teď asi sedm procent nemocných. Podíl nakažených v nemocnicích na celkovém počtu nemocných v poslední době klesá, stejně jako počet hospitalizovaných. Ještě v polovině listopadu byla v nemocnicích desetina všech nemocných.

Počet hospitalizovaných klesl od začátku listopadu, kdy dosahoval nejvyšších čísel za celou dobu epidemie, o více než 3000. Nyní je v nemocnicích 5048 lidí s covidem-19, z toho 743 ve vážném stavu.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Od pondělí platí v Česku vládou nařízená opatření podle čtvrtého, druhého nejvyššího stupně rizika v protiepidemickém systému PES. Už pátý den ale činí tzv. rizikové skóre 57 bodů, což odpovídá třetímu stupni. Pro posun do mírnějšího stupně je třeba, aby skóre PES sedm dní, tedy do neděle, zůstalo mezi 41 a 60 body. Pak může expertní tým ministerstva zdravotnictví navrhnout vládě další zmírnění opatření.

Epidemie ale nyní podle ministerstva nezpomaluje tak rychle jako v minulých dvou týdnech. Mezi jednotlivými regiony jsou také velké rozdíly. Jen Praha a Moravskoslezský kraj se dlouhodobě pohybují ve třetím stupni rizika PES, ostatní kraje jsou na tom hůř.

Nejvýrazněji se covid-19 v posledních dnech šíří na Havlíčkobrodsku. Za uplynulých sedm dní tam v přepočtu na 100 tisíc obyvatel přibylo 589 nakažených. Ve většině ostatních okresů byl nárůst nákazy v přepočtu na obyvatele až o několik stovek případů nižší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme