S covidem-19 se v Česku potýká rekordních 5180 lidí. Hygienici zrušili nošení roušek ve Vlčnově

V neděli přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 v minulém týdnu, testy jich potvrdily 122. Dál na rekordní hodnoty stoupá počet aktuálních případů, s onemocněním se nyní potýká 5180 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Situace v ohnisku ve Vlčnově na Uherskohradišťsku se podle tamních hygieniků stabilizuje, oznámili tak zrušení nařízení o povinném nošení roušek ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách.

Praha (Aktualizováno: 11:40 10. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plošné testování koronaviru v Praze

Víkendové přírůstky nakažených bývají ovlivněny menším počtem provedených testů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od začátku epidemie zaznamenaly laboratoře celkem 18 355 pozitivních testů, 70 procent nakažených se z nemoci už vyléčilo a 390 zemřelo, uvádí web ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůst potvrzených případů klesl už v sobotu stejně jako o minulém víkendu pod 200. Ve všedních dnech se pohyboval od pondělních 209 až do pátečních 323 pozitivních testů. Páteční nárůst byl celkově třetí nejvyšší od začátku epidemie, více případů přibylo naposledy 3. dubna, a to 334. Nejvíce - 377 - pak laboratoře zaznamenaly 27. března.

Situace není ale podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové alarmující, zásadní podle ní je, že nerostou počty hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu. V nemocnicích se podle údajů k sobotě léčilo 114 pacientů, z toho 18 bylo v těžkém stavu.

Text pokračuje pod online reportáží.

Nejpostiženějším okresem v republice je stále Frýdecko-Místecko, kde připadá na 100 000 obyvatel přes 80 pozitivních případů za posledních sedm dní. Následuje s 30 případy Klatovsko a s 28 Kolínsko. Zhruba 24 nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel má Praha.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí v poledne zveřejní mapu okresů v ČR podle míry rizika nákazy covidem-19. Hlavní hygienička Jarmila Rážová v neděli v televizi Prima řekla, že aktualizovaný takzvaný semafor bude příznivější než ten minulý.

První semafor, za 31. kalendářní týden, představilo ministerstvo minulé pondělí. Nejhorší stupeň rizika, který se v něm tehdy objevil, byl zelený, tedy mírný. Bylo jím označeno devět okresů včetně Prahy a okolí a tří regionů v Moravskoslezském kraji. Ostatní okresy byly bílé, tedy bez nových případů nebo s jejich výjimečným výskytem.

Vlčnov bez roušek

Krajská hygienická stanice ve Zlínském kraji v pondělí zrušila opatření ve Vlčnově na Uherskohradišťsku, které v obci platilo od 18. července a nařizovalo povinnou ochranu nosu a úst ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách. Jeho platnost tak skončí o půlnoci z pondělí na úterý. Podle hygieniků nakažených ve Vlčnově již nepřibývá a situace je stabilizovaná.

Nový případ nákazy v obci nepřibyl od 4. srpna. Potvrzených případů se v obci objevilo 34, 150 lidí bylo v karanténě. Kromě povinného nošení roušek se od 18. července mohly konat hromadné akce maximálně s 500 lidmi, bylo při nich nutné dodržovat rozestupy. Součástí mimořádných opatření byl i zákaz návštěv v zařízeních sociálních služeb. Nařízení o povinném nošení roušek se nevztahovalo na děti do dvou let, děti při pobytu v mateřské škole nebo osoby s poruchou intelektu.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme