Padl další rekord v počtu nakažených, testy jich odhalily 17 668. PES zůstává v pátém stupni

Česko ve středu znovu zaznamenalo rekordní počet nových případů covidu, testy odhalily 17 668 nakažených. Epidemický index (PES) ve čtvrtek oproti středě klesl o dva body na 84 bodů. Devátý den v řadě zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti. Příčinou čtvrtečního poklesu indexu je mírné snížení podílu lidí hospitalizovaných, u nichž se nákaza prokázala až v nemocnici. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 9:30 7. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko ve středu znovu zaznamenalo rekordní počet nových případů covidu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Laboratoře provedly ve středu asi 37 000 PCR testů, pozitivních bylo skoro 48 procent z nich. Do statistik přibylo dalších 185 úmrtí, s covidem už v Česku zemřelo celkem 12 621 lidí.

V úterý eviduje ministerstvo 152 obětí, za středu zatím 84. Od 1. března, kdy testy prokázaly nákazu koronavirem u prvních lidí v Česku, bylo v zemi zaznamenáno 794 740 případů covidu-19.

Odborníci čekají, že počty hospitalizovaných i pacientů vyžadujících intenzivní péči ještě porostou, stejně jako denní přírůstky nakažených. Zlepšení čekají nejdřív příští týden.

Mírný pokles v PES

Česko je nyní v nejhorším, pátém stupni protiepidemického systému (PES), situací se ve čtvrtek bude zabývat i vláda. Dvě ze čtyř kritérií ovlivňujících hodnotu epidemického indexu ve středu oproti úterý stouply.

Hlavním problémem v plánu očkování je registrace seniorů online, varují odborníci

Číst článek

Průměr nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny se zvýšil přibližně z 1221 na více než 1254 případů. Vyšší je i čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

Mírně naopak kleslo zjednodušené reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Na bodové ohodnocení to ale nemělo vliv.

Podíl pacientů s covidem-19, kteří o své nákaze před přijetím do nemocnice nevěděli, ve středu klesl z úterních 54,7 procenta na 53,8 procenta. To by k poklesu indexu samo o sobě nestačilo, ale na rozdíl od středy dnes statistici nepřipočetli dva body navíc, kterými penalizují mezitýdenní nárůst tohoto ukazatele.

Hodnotu PES ministerstvo zdravotnictví od středy určuje podle pozměněné metodiky. Výpočet už nezohledňuje relativní pozitivitu testů na nový typ koronaviru, a místo něj počítá právě s podílem hospitalizovaných nezachycených v komunitě za posledních 14 dní.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme