Sanatorium v Holicích budou dezinfikovat hasiči. V zařízení je přes 100 nakažených

  • V soukromém Sanatoriu Topas v Holicích na Pardubicku je 102 nakažených covidem-19, průběh onemocnění je u všech spíše mírný.
  • Jde o klienty i zaměstnance sanatoria, sdělil ČTK hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), potvrdil tak informaci České televize. Majitel sanatoria se odmítl vyjádřit.
  • Nárůst potvrzených případů koronaviru zrychlil v Česku i o víkendu. V sobotu přibylo v zemi rekordních 1539 nakažených. V neděli zatím nárůst činí dalších 535 potvrzených případů koronaviru.

Sledovali jsme online Praha / Holice (Aktualizováno: 19:23 13. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě zasahují hasiči, kteří místo dezinfikují (ilustrační foto) | Foto: Amr Abdallah Dalsh | Zdroj: Reuters

První nakažení byli v sanatoriu Topas, který je domovem se zvláštním režimem specializovaným na osoby s chronickým duševním onemocněním, potvrzeni ve čtvrtek 10. září, kdy začalo plošné testování. Během víkendu jejich počty vzrostly na 102.

„Zatím nebyla u žádného z indikovaných nutná hospitalizace, průběh choroby je spíše mírný. Zařízení je poměrně izolované od veřejnosti, takže nehrozí šíření do okolí. Od 3. září tam byly už zakázány návštěvy, režim se v tomto smyslu nemění,“ řekl Netolický.

Hasiči budou celé zařízení dezinfikovat. Podle Netolického se nákaza v sanatoriu rozšířila při muzikoterapii, které se klienti účastnili. „Nelze s jistotou říci, že nákazu přinesli ti, kteří muzikoterapii prováděli. Když klienti zpívali, pravděpodobně v uzavřeném prostoru, tak se nákaza rozšířila,“ dodal Netolický.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

V Česku je nyní téměř 14 200 nakažených, většinou ale mají mírný průběh nemoci. S covidem-19 je hospitalizováno 288 lidí, z toho 69 v těžkém stavu. Vyplývá to z aktuálních a revidovaných údajů ministerstva.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 35 933 nakažených. Téměř 21 300 z nich se z nemoci vyléčilo a 456 lidí s covidem-19 zemřelo.

Hygienici jsou na hranici svých kapacit, komunikace s nimi vázne, tvrdí šéf sdružení praktických lékařů

Číst článek

Denní přírůstky nakažených zatím ve volných dnech ve srovnání s pracovním týdnem většinou klesaly. Dosavadní víkendové denní maximum z minulé soboty, kdy laboratoře odhalily 507 nakažených, tak bylo nově překonáno o více než 1000 případů.

Za tento týden přibylo v ČR už přes 8500 potvrzených případů nákazy. Zvyšuje se i počet testů. Od úterý do čtvrtka jich laboratoře provedly vždy více než 15 000, v pátek to bylo rekordních 18 329 testů.

V sobotu sice počet klesl na 12 886, ale výrazně vzrostl podíl pozitivních nálezů. Činil téměř 12 procent, v pátek to bylo necelých osm procent. Přes 12 procent se tento podíl dostal naposledy 28. června. Tehdy se ovšem testovalo cíleně v ohniscích nákazy, tedy hlavně na Karvinsku a v těžební firmě OKD.

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel má okres Plzeň-jih, a to přes 170 případů. Následují Praha se zhruba 149 a Kladensko se 148 nakaženými na 100 000 obyvatel.

Více než 100 případů na 100 000 obyvatel registrují také okresy Beroun, Uherské Hradiště, Praha-západ, Prah-východ, Cheb a Trutnov.

Od čtvrtka je kvůli zhoršené epidemické situaci povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé zemi. Už od začátku září platila povinnost chránit si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme