V Česku přibylo za neděli 59 nově nakažených koronaviem. Florida zaznamenala rekordní nárůst

Za neděli přibylo v Česku 59 nově nakažených koronavirem, tedy o šest více než v sobotu. Od březnového vypuknutí epidemie se v Česku nakazilo 13 174 lidí, aktuálně se s nemocí potýká 4575 pacientů. S nemocí covid-19 pak zemřelo 352 pacientů, 8247 lidí se již vyléčilo. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Praha/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minulý týden přesahoval denní přírůstek stovku, o víkendu však bylo provedeno méně testů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V předchozích čtyřech pracovních dnech přesahoval denní přírůstek stovku, o víkendech ale bývá méně testů a tím pádem i méně potvrzených případů. Za sobotu jich laboratoře provedly 1985, zatímco v pracovních dnech to bývá i víc než dvakrát tolik. Podíl nakažených k celkovému počtu testovaných byl 2,67 procenta.

Podle odborníků se virus v Česku nekontrolovaně nešíří, ve většině okresů se nově nakažení neobjevují, lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. Česko už zaregistrovalo první případy nákazy lidí vracejících se z letní dovolené v zahraničí, tuto statistiku ale web ministerstva neukazuje. Podle nedělního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jde o dva případy z Chorvatska. Za rizikové země označil ministr ještě Bulharsko a Řecko. Lidé by při cestách do těchto oblíbených přímořských států měli podle něj počítat s tímto rizikem a preventivně se chránit.

Text pokračuje pod online reportáží.

V Chorvatsku a v Bulharsku v posledních dnech přibývá nakažených a Česko tamní situaci sleduje, nadále je považuje za země s nízkým stupněm rizika. V kategorii s vysokým rizikem nákazy zůstává z členských zemí EU dál jen Švédsko. Po návratu z Černé Hory a Srbska musí Češi ode pondělí absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény.

Na Karvinsku v Moravskoslezském kraji, které je nyní nemocí nejvíc zasažené, za uplynulý týden zaznamenali 84 nových případů na 100 000 obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými, i v dalších zasažených okresech se ohniska objevila v místních firmách. Na sousedním Frýdecko-Místecku je za posledních sedm dní 36 nových případů na 100 000 obyvatel. Na Ostravsku je to 16, na Kutnohorsku ve středních Čechách 37, na Jihlavsku na Vysočině 22 a například v Praze a okolí přes pět.

Hygienici na Jihlavsku potvrdili další tři případy covidu, všechny souvisí s Větrným Jeníkovem

Číst článek

Vláda kvůli příznivému vývoji nemoci v posledních týdnech zrušila většinu plošných opatření. Některá omezení, například nošení roušek či omezení hromadných akcí, platí dál v postižených okresech a v Praze. Povinné nošení roušek zavádí od pondělí jihlavský magistrát při vstupu do budov úřadu. Je také pravděpodobné, že by opět mohly být povinné i v MHD.

Přírůstek na Floridě

Globálně nejzasaženější zemí zůstávají Spojené státy americké, kde úřady v neděli potvrdily 59 747 nových případů infekce koronavirem. Nejvyšší přírůstek pak podle dat Univerzity Johnse Hopkinse zaznamenala Florida, která ohlásila za poslední den přes 15 000 nakažených – pokud by tak stát na jihu USA byl samostatnou zemí, měl by za 24 hodin čtvrtý nejvyšší denní přírůstek po Spojených státech, Brazílii a Indii, uvádí agentura Reuters. Stát rovněž za uplynulý den oznámil rekordní počet provedených testů – bezmála 143 000.

V boji proti šíření nemoci republikánský guvernér Ron DeSantis nařídil uzavřít bary, i nadále ovšem odmítá nařídit povinné nošení roušek. V sobotu se také ve státě, který je Američany i cizinci oblíbenou turistickou destinací, otevřel zábavní park Disney World.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme