Dodávka vakcíny Johnson & Johnson nabrala zpoždění. ‚V dubnu ji nedostaneme,‘ oznámil Babiš

Vakcína proti nemoci covid-19 od firmy Johnson & Johnson v dubnu do Česka nedorazí. Premiér Andrej Babiš (ANO) to v úterý řekl rozhlasové stanici Frekvence 1. Důvody neuvedl. Ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný ještě v pátek uváděl, že Johnson & Johnson příští měsíc dodá do České republiky desítky tisíc dávek.

Sledovali jsme online Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína společnosti Johnson & Johnson | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Bohužel, v dubnu ji nedostaneme, nikde nebude, ani CureVac. Dostaneme Pfizer/BioNTech, Modernu, AstraZenecu. Ale ta snížila počet dodávek. Ale je to velká nejistota, těžko se to plánuje,“ řekl Babiš Frekvenci 1.

Evropská komise schválila vakcínu od Johnson & Johnson. Distribuce má začít v dubnu

Číst článek

Vakcína proti covidu od firmy Johnson & Johnson měla být podle původních vyjádření ministra zdravotnictví dodávána do Evropské unie od 16. dubna.

Do unie měly směřovat celkem tři miliony dávek, v květnu pak 13 milionů a v červnu 39 milionů. Česko má objednány celkem dva miliony dávek této jednodávkové vakcíny.

„Již v dubnu budou do ČR dodány vakcíny pro desítky tisíc osob. Očkovat je budou přímo praktičtí lékaři a přímo jim bude zavážená,“ řekl v pátek ministr Blatný.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zhruba před dvěma týdny doporučila podmínečnou registraci vakcíny od americké firmy Johnson & Johnson v zemích EU.

PŘEHLEDNĚ: Česko si od Evropské unie objednalo o třetinu méně vakcín, než mohlo

Číst článek

V unii je už povoleno použití vakcín proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Počítá také s dodávkami látek od firem CureVac nebo Sanofi.

Většina unijních států se potýká s nedostatkem vakcín. Hlavní potíže mají s britsko-švédskou společností AstraZeneca, která v prvním čtvrtletí tohoto roku dodá jen asi třetinu z více než 90 milionů původně přislíbených dávek. Dodávky hodlá výrazně omezit i ve druhém kvartálu.

Také Johnson & Johnson dodá podle evropských médií během dubna méně vakcín, než se původně předpokládalo, a jejich doručení posune na květen a červen.

aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme