V Česku zemřel první člověk nakažený koronavirem, chronicky nemocný 95letý muž

V pražské Nemocnici Na Bulovce zemřel první člověk nakažený koronavirem. Šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula Radiožurnálu potvrdil, že šlo o 95letého muže. Informaci jako první přinesl server iDnes.

Praha (Aktualizováno: 20:35 22. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž byl hospitalizován od 18. března v nemocnici Na Bulovce. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Je to pravda, zemřel první pacient. Nicméně je třeba říci, že to byl člověk, který byl dlouhodobě chronicky nemocný. Prodělal v poslední době řadu atak nemoci a bylo tu kardiovaskulární selhání, které souviselo mimo jiné s tím, že byl pozitivně testován na koronavirus,“ řekl Roman Prymula.

‚Potenciálně účinný pro léčbu COVID-19.‘ Ministerstvo omezilo předepisování antimalarik Plaquenil

Číst článek

Pacient ležel na standardním lůžku na infekční klinice. Ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě uvedlo, že měl kardiostimulátor a trpěl řadou zdravotních problémů. Podle vyjádření ošetřujícího lékaře zemřel na celkové vyčerpání orgánových rezerv.

Muž byl hospitalizován 18. března, kdy se u něj potvrdila přítomnost koronaviru. „Je to nesmírně smutná zpráva. Bohužel podle toho, jak sledujeme vývoj onemocnění, jsme museli s tímto momentem počítat,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

K prvnímu úmrtí se vyjádřil na facebooku také prezident Miloš Zeman. Poděkoval lékařům a zdravotníkům v první linii za boj o záchranu životů. „Chci vás všechny moc poprosit, abyste pečlivě dodržovali přijatá opatření, nepropadali strachu, protože oslabuje,“ uvedl.

Soustrast blízkým vyjádřil na twitteru také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). „Doufám, že tato smutná zpráva otevře oči těm, kdo tuto nemoc zlehčují,“ uvedl. Lítost nad úmrtím projevili i další politici.

Celkem je v Česku 1120 prokázaných případů nákazy novým typem koronaviru, první se objevily 1. března. V nemocnicích leží 74 nemocných, většina je v domácích karanténách. Na jednotkách intenzivní péče je 19 z nich, 11 potřebuje plicní ventilaci a jeden přístroj na mimotělní okysličování krve.

Šest lidí se z nákazy vyléčilo, první za vyléčené označili 16. března lékaři z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Testováno bylo v Česku dosud 15 584 lidí.

miz, jas, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme