Celostátní opatření by podle Vojtěcha platila od pondělí. Rozhodnutí oznámí v pátek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že pokud by kvůli šíření koronaviru měla být opětovně zavedena plošná opatření, platila by od pondělí 27. července. Již ve středu po večerním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) avizoval, že nad plošnými opatřeními přemýšlí. Podle jeho slov by se nejednalo o zavírání celých sektorů či podniků, povinné nošení roušek však nevyloučil. Rozhodnutí oznámí v pátek.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 11:45 23. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dezinfekce rukou v metru

Nošení roušek v metru je stále povinné. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslední dva dny byly počty nových případů onemocnění covidem-19 vyšší než 200, což je nejvíce od konce června. Nejvyšší je také aktuální počet nakažených, podle ministra může být ale chyba v datech. Podle Vojtěcha nehrozí vyhlášení nouzového stavu nebo podobně restriktivní opatření. Není potřeba ani obnovit činnost Ústředního krizového štábu, uvedl.

Měnící se koronavirová opatření v Evropě. Které země pravidla opět zpřísňují a kde se naopak dál uvolňuje?

Číst článek

„Uděláme všechno pro to, abychom situaci zvládli bez nějakých zásadně omezujících opatření typu omezení volného pohybu nebo zavírání obchodů či restaurací. Spíše to budou opatření preventivní,“ řekl Vojtěch.

„Plošná opatření teď diskutujeme s epidemiology a zítra bych chtěl oznámit nějaký závěr z té debaty, jaká opatření se tedy budou případně zavádět,“ řekl ministr. Zvýšení počtu nových případů podle něj není plošné, ve většině krajů je situace klidná. Nákaza se ale více objevuje také v regionech, kde dříve tak četná nebyla, například na Vysočině nebo v Jihomoravském kraji.

Již dříve ministr uvedl, že opatření by se případně znovu zaváděla v takovém pořadí, jak zůstávala v platnosti. Jako poslední bylo zrušeno nošení roušek ve vnitřních prostorách a MHD od začátku července.

Text pokračuje pod online reportáží.

Ve středu přibylo v Česku 247 prokázaných případů nemoci covid-19. To je o 36 více než v úterý a zároveň nejvíc od konce června. Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 14 570 lidí, z nichž se ale už více než tři pětiny uzdravily. V souvislosti s koronavirem zemřelo 364 lidí. Aktuálně nemocných tak je 5062. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Vyšší denní přírůstek počtu prokázaných případů než tuto středu zaznamenaly laboratoře 28. června, kdy do statistik přibylo 305 nakažených. Více než 200 nových případů za den přibylo od té doby pouze třikrát, a to 29. června (202 nakažených), toto úterý (211 případů) a ve středu.

Revize statistiky

Kvůli zvýšenému počtu aktuálně nemocných nařídil ministr zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) revizi této statistiky. Má podezření, že vyléčení se v datech objevují pozdě. Už ve čtvrtek se na webu ministerstva zdravotnictví objevil revidovaný údaj o počtu aktuálně nemocných za úterý. Z původních 5046 případů klesl na 4845.

Bude druhá vlna? To záleží jen na nás, říká epidemiolog Smejkal

Číst článek

I přes růst počtu nových případů a nová ohniska viru ministr nepovažuje současnou situaci za druhou vlnu epidemie. „Stále platí to, že všechny kraje na tom nejsou stejně. Některé mají minimální záchyt,“ uvedl ve středu Vojtěch.

Nejhorší situace byla v posledních dnech v Moravskoslezském kraji. Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 68 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů ČR. V sousedním Frýdecko-Místecku je to přibližně 40 případů na 100 000 obyvatel.

V Čechách je nejvýraznější ohnisko nákazy na Jablonecku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přes 24 nakažených na 100 000 obyvatel. V Libereckém kraji se kvůli zvýšenému počtu nově prokázaných případů vrátí roušky. Od pátku 24. července je budou muset nosit lidé při návštěvě ve všech zdravotnických zařízeních, při nákupu v lékárně, ve vybraných zařízeních sociálních služeb a například i pracovníci v terénních sociálních službách.

Zhoršuje se také situace v hlavním městě a okolí. V Praze je za posledních sedm dní přes 15 nakažených na 100 000 obyvatel. V Praze-západ je zhruba 17 nakažených a v Praze-východ 19 nakažených na 100 000 obyvatel.

Pražská hygienička o oslavě fotbalistů: Pokud pijí z jednoho brčka drinky, onemocnění se rozšířilo

Číst článek

Nemoc covid-19 má u většiny nakažených lehký průběh. Počet hospitalizovaných se ve čtvrtek snížil o sedm na 141, v těžkém stavu je 22 z nich.

Ústecký kraj

Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje se sídlem v Ústí nad Labem rozhodla ve čtvrtek v důsledku rychlého šíření koronavirové nákazy v posledním týdnu o tom, že všichni obyvatelé kraje budou muset při návštěvě zdravotnických zařízeních a zařízení sociálních služeb nosit ochranné prostředky zabraňující šíření kapének. Mimořádné opatření, které má platnost od zítřejších 7.00 vydala na svých webových stránkách.

„Zítra ráno od 7 hodin začne platit nařízení, že kdo půjde ke svému obvodnímu lékaři nebo jinému ambulantnímu specialistovi či si koupit nebo vyzvednout léky nebo na návštěvu za svým příbuzným do domova pro seniory, bude muset mít roušku,“ řekla ředitelka s tím, že v kraji za poslední týden přibylo 18 nakažených koronavirem. Kromě několika nakažených sportovců jde také o dva seniory, a to z Ústí nad Labem a Chomutova, řekla ředitelka krajské hygieny Lenka Šimůnková.

ČTK, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme