Za pátek přibylo 8010 nakažených koronavirem, skóre PES kleslo na 68 bodů

V pátek přibylo 8010 nových případů nákazy koronavirem, vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES v sobotu klesl ze 70 bodů na 68. Podle bodové hodnoty indexu je Česko od poloviny ledna ve čtvrtém stupni rizika, protiepidemická opatření však odpovídají pátému stupni. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) už není skóre PES pro určování opatření relevantní.

Praha (Aktualizováno: 8:37 30. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování

Laboratoře v Česku provedly v pátek přes 27 000 antigenních a přes 30 000 PCR testů na koronavirus (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nemocných s covidem je podle ministerstva zdravotnictví v současné chvíli 104 099. V souvislosti s koronavirem zemřelo v Česku k sobotnímu ránu 16 211 lidí.

Počet hospitalizovaných nakažených koronavirem v pátek oproti čtvrtku klesl o 162 na 5812 případů. V těžkém stavu bylo 947 pacientů, nejméně od 3. ledna. V mezitýdenním srovnání bylo v pátek v nemocnicích o 518 lidí s covidem méně.

Laboratoře v Česku provedly v pátek přes 27 000 antigenních a přes 30 000 PCR testů na koronavirus. Přibližně čtvrtina z nově testovaných lidí měla pozitivní vzorek. Bylo té méně než v předchozích třech dnech.

Index PES klesl

Index rizika protiepidemického systému (PES) v sobotu klesl na 68 bodů z revidovaných 70 bodů v předchozích dvou dnech. Zlepšila se všechna čtyři sledovaná kritéria, včetně reprodukčního čísla. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Podle bodové hodnoty indexu je Česko od poloviny ledna ve čtvrtém stupni rizika, protiepidemická opatření však odpovídají pátému, nejpřísnějšímu stupni. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nicméně ve čtvrtek uvedl, že skóre PES už není pro určování opatření relevantní.

Zjednodušené reprodukční číslo, které udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden nemocný, v pátek mírně kleslo z téměř 0,99 na 0,98. Nižší byl oproti čtvrtku také průměr počtu nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Podle původních údajů ministerstva stagnovala hodnota indexu PES od úterý na 68 bodech. V sobotu zveřejněné údaje ale obsahují revizi čtvrtečních a pátečních údajů, v jejichž důsledku index pro tyto dva dny zpětně stoupl na 70 bodů. Důvodem je započtení dvou bodů navíc kvůli mezitýdennímu nárůstu počtu hospitalizovaných, u kterých se infekce novým koronavirem potvrdila až v nemocnici.

ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme